Artykuły

Dieta na święta Bożego Narodzenia – jak ją utrzymać?

14 grudnia 2021

autor postu Agata Sobczak
Agata Sobczak
dieta_na_swieta_bozego_narodzenia

Dwanaście wigilijnych dań, do tego tradycyjny sernik, kompot z suszu i kilka cukierków prosto z choinki. Odwiedziny u babci w pierwszy dzień świąt, kolędowanie ze znajomymi i wieczorne lenistwo przed telewizorem. Podczas świąt Bożego Narodzenia nie jest łatwo dbać o dobre nawyki żywieniowe. Z tego artykułu dowiesz się, jak nie przytyć w święta. Podpowiemy także, co zrobić, żeby zachować umiar przy świątecznym stole i w jaki sposób wspomóc metabolizm organizmu zaraz po świętach.

Świąteczny czas nie sprzyja diecie

Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, okres świąt Bożego Narodzenia może być dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Wokół czyhają różne pokusy, a obawa, że w kilka dni zaprzepaścisz miesiące wyrzeczeń, dodatkowo potęguje stres (sprawdź, jakie składniki odżywcze uwzględnia zdrowa dieta na stres). Czy naprawdę jest się czego bać? Zanim odpowiemy na pytanie „jak nie przytyć w święta?„, sprawdźmy, jakie zagrożenia czekają przy wigilijnym stole na osoby na diecie.

Świąteczny stół pełen jest pysznych i kalorycznych potraw

W wielu domach na święta Bożego Narodzenia wciąż przygotowuje się bardzo dużo jedzenia. Wynika to z naszej tradycji oraz faktu, że podczas tych kilku dni licznie gromadzimy się wokół świątecznego stołu. Mamy i babcie dbają o to, by domownikom oraz gościom „niczego nie zabrakło”, dlatego wciąż donoszą kolejne porcje jedzenia. Kultywowanie tradycji i nasza polska gościnność zazwyczaj nie idą w parze z regularnymi, niewielkimi objętościowo posiłkami. W efekcie bardzo łatwo przekroczyć dzienny bilans kaloryczny.

Świąteczne potrawy kuszą aromatem i smakiem

Jak utrzymać dietę, kiedy z kuchni dochodzi słodki aromat ulubionego sernika, a na stół podano pierogi ze śmietaną i skwarkami? Jedzenie to przyjemność, nic zatem dziwnego, że wielu z nas czeka na Boże Narodzenie, aby spróbować kulinarnych popisów swoich lub innych członków rodziny.

Spożywanie tłustych dań ma niekorzystny wpływ na trawienie

Tradycyjne świąteczne potrawy często są tłuste i słodkie. Wysoka zawartość tłuszczu i cukru nie pomagają w procesie odchudzania, a ich nadmierna ilość może powodować przybieranie na masie ciała oraz problemy trawienne.

Boże Narodzenie to okazja do wielu spotkań towarzyskich

W czasie świąt spotykamy się zarówno z rodziną, jak i znajomymi. Spotkania te zazwyczaj odbywają się przy stole, na którym czeka na nas mnóstwo pokus w postaci dań i deserów.

Świąteczna dieta a alkohol

Wiele osób zapomina, że na dzienny bilans kaloryczny wpływ ma także alkohol. Kufel piwa czy drink wypity do posiłku znacznie podbijają kaloryczność całego dania. Poza tym im więcej spożywamy alkoholu, tym trudniej zachować umiar w jedzeniu.

Jak nie przytyć podczas świąt Bożego Narodzenia?

Czy da się utrzymać dietę podczas świąt bez rezygnowania z ulubionych dań? Oczywiście, że tak! Sprawdź, jakich zasad warto przestrzegać, aby wspomóc trawienie, nie przytyć i w pełni korzystać z magii świąt!

Zdrowy rozsądek

Na początek jedna z najważniejszych reguł dotyczących świątecznej diety.

Jeśli przez cały rok dbasz o zdrowe jedzenie i odpowiedni poziom aktywności fizycznej, dwa lub trzy dni świątecznej diety nie wpłyną negatywnie na Twoją masę ciała i formę. Dodatkowe kilogramy, które niektórzy zauważają u siebie pod koniec grudnia, najczęściej są wynikiem zatrzymanej wody w organizmie oraz podjadania przed i po świętach.

Umiar

Głównym problemem z utrzymaniem diety w święta jest brak umiaru. Nic dziwnego, kiedy stół wręcz ugina się pod różnymi smakowitymi potrawami. Jak jeść mniej w święta?

Mimo że wigilijna tradycja mówi inaczej, nie musisz próbować każdej potrawy ze stołu. Najlepiej jeść to, na co naprawdę ma się ochotę (na przykład danie, na które czekało się cały rok). Nakładaj sobie mniejsze porcje, jedz powoli i delektuj się smakiem. Pamiętaj, że dopiero po około 15-20 minutach od rozpoczęcia jedzenia mózg wysyła do żołądka sygnał, że organizm otrzymał wystarczającą ilość pożywienia. Uczucie sytości sprawia, że automatycznie jemy mniej.

Jedzenie warto zacząć od lżejszych i mniej kalorycznych potraw (na przykład zupy i pieczonej ryby). Dzięki temu zaspokoisz pierwsze uczucie głodu i nie będziesz tak chętny na wysokotłuszczowe potrawy.

Dobrym pomysłem, pomagającym w zachowaniu umiaru, jest zasada „jednej dokładki”. Niektóre przysmaki je się tylko podczas świąt, a oczekiwanie na ten jeden jedyny dzień w roku tylko wzmaga na nie apetyt. Przyjmij zasadę, że przy świątecznym stole zjesz dokładkę tylko raz. Niech to będzie dodatkowa porcja Twojej ulubionej potrawy.

Sztuka odmawiania

W zachowaniu umiaru pomaga również asertywność. Świąteczne spotkania z rodziną wiążą się z jedzeniem. Jeśli nie masz na coś ochoty, nie musisz tego jeść i pić. Nie musisz nawet tłumaczyć dlaczego. W świątecznej atmosferze niekiedy trudno o asertywność, jednak warto spróbować (tak, aby nikogo nie urazić i wciąż być w zgodzie z samym sobą).

Mądre wybory

Jak ma się zdrowa dieta do świąt? Okazuje się, że pewne nawyki żywieniowe można wprowadzić również podczas Bożego Narodzenia. To, jakie dania będziesz jeść w święta, zależy tylko od Ciebie. Niektórzy nie przywiązują dużej wagi do tradycji i na wigilijnym stole serwują zdrowsze wersje popularnych potraw. W wielu domach obchodzi się święta i sylwestra, podając dania np. bez cukru, o obniżonej zawartości tłuszczu oraz z dużą porcją warzyw i owoców. Jak być fit w święta? Oto kilka propozycji:

  • Unikaj pieczywa. Jeśli nie wyobrażasz sobie jedzenia ryby czy mięsa bez kromki chleba, wybierz chleb z ciemnej mąki.
  • Dobrym rozwiązaniem jest także ograniczenie ziemniaków, makaronu i ryżu. Te produkty jesz na co dzień. W święta masz do wyboru inne dodatki do dań.
  • Zrezygnuj ze smażenia ryb i dań mięsnych na głębokim tłuszczu. Dania najlepiej przyrządzać na parze lub piec w piekarniku.
  • Spróbuj lżejszych wersji sałatek i surówek. Zamiast sosów na bazie majonezu możesz dodać do nich jogurt naturalny, jogurt grecki lub oleje roślinne (na przykład oliwę z oliwek).
  • Wybieraj niskotłuszczowy nabiał.
  • Unikaj sklepowych słodyczy. Piernik zrobiony przez babcię czy ciasteczka korzenne upieczone razem z dziećmi nie tylko lepiej smakują, ale również są zdrowsze.
  • Zwracaj uwagę na przyprawy i dodatki do dań. Ogranicz sól i cukier. Postaw na mieszanki aromatycznych ziół oraz przyprawy, które kojarzą się ze świętami (cynamon, imbir, goździki).

Właściwe nawodnienie

Świąteczną dietę warto uzupełnić również o odpowiednie nawodnienie. Zrezygnuj z napojów gazowanych i sztucznie słodzonych soków owocowych. Każdy posiłek popijaj wodą. W świątecznej diecie dozwolone są także herbaty ziołowe oraz tradycyjny kompot z suszu. Na trawienie najlepsze będą napary z mięty i siemienia lnianego. O poranku i przed pójściem spać warto wypić szklankę ciepłej wody z cytryną. Ten rytuał wspomoże pracę układu pokarmowego – zapewni lepsze trawienie i ograniczy wzdęcia. Jeśli chcesz napić się alkoholu, wybierz wytrawne wino. Jedna lampka ma około 80 kalorii, co czyni wino najmniej kalorycznym świątecznym trunkiem.

Dawka ruchu

Kto powiedział, że święta to tylko siedzenie przy stole i leżenie przed telewizorem? Wolne dni są doskonałą okazją, aby choć na chwilę wyrwać się z domu – pójść na spacer lub sanki. W święta spędzamy dużo czasu z rodziną, więc warto zachęcić ich do wspólnych rozrywek. Lepienie bałwana, rodzinny konkurs tańca, a może trening z psem na zewnątrz? Każda aktywność to dobry pretekst, aby choć na chwilę wstać od stołu. Aktywność fizyczna poprawia metabolizm i wyzwala endorfiny. Po skończonej zabawie wrócicie do domu z uśmiechem na twarzy i chęcią na małą porcję ulubionego sernika.

Co zrobić, gdy po świętach zauważysz dodatkowe kilogramy?

Przede wszystkim: nie panikować i wrócić do normalnego trybu życia. Kolejne dni pokażą, czy Twoja waga wróciła do stanu sprzed świąt.

Jak schudnąć po świętach?

Jeśli tak się nie stało, możesz zwiększyć ilość warzyw i owoców, które są niskokaloryczne w dużej objętości. Zadbaj o właściwe nawodnienie i zwiększ aktywność fizyczną. Niektórzy stosują specjalny detoks po świętach. Uważaj na modne kuracje oczyszczające, które charakteryzują się niską kalorycznością i mogą prowadzić do osłabienia organizmu. Zamiast tego wybierz na przykład kurację sokową z oferty Maczfit.

Nowy rok, nowa dieta

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele osób decyduje się na zmiany, w tym często modyfikację nawyków żywieniowych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Maczfit, gdzie znajdziesz różne zdrowe diety pudełkowe w kilku wariantach kalorycznych.

Przykładowo dieta na tydzień, lub inną dowolną liczbę dni, z gotowego programu Comfort uwzględnia tradycyjne smaki z nutą nowoczesności. Mamy również gotowe diety dla diabetyków, osób zmagających się z chorobą Hashimoto i nadciśnieniem. Smacznie, pożywnie, wygodnie i zdrowo – tylko w Maczfit! 

autor postu Agata Sobczak
Agata Sobczak

Absolwentka żywienia człowieka i oceny żywności na SGGW w Warszawie. Szczególnie interesuje się dietoterapią przy zaburzeniach metabolicznych (insulinooporność i cukrzyca) i hormonalnych (choroby tarczycy). Chętnie poszerza swoją wiedzę na szkoleniach, kursach i warsztatach. W Maczfit odpowiada za posiłki #less carbs z diety z wyborem dań oraz diety Diabetic i Hypo Hashimoto. Zamiłowanie do dietetyki odkryła studiując na kierunku gastronomia i hotelarstwo. W wolnych chwilach uwielbia gotować. W kuchni często eksperymentuje zmieniając popularne potrawy w ich zdrowsze wersje.

Zobacz kolejny artykuł

cukry proste

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

lekkostrawne jedzenie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

dieta strażników wagi

Dieta Strażników Wagi. Na czym polega dieta punktowa?

produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste. Czym są i które wybierać?

jak pozbyc się wody z organizmu

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Polecane artykuły

cukry proste

Artykuły

Odżywianie

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

15 kwietnia 2024
lekkostrawne jedzenie

Artykuły

Odżywianie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

10 kwietnia 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: