Artykuły

Detoks po Świętach – jak go przeprowadzić?

7 stycznia 2020

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska
detoks po świętach

Sałatki z majonezem, tłuste wyroby mięsne, pierogi z kapustą i grzybami, a do tego alkohol i  ciasto – świąteczny stół aż ugina się od różnych wysokokalorycznych smakołyków. Nic dziwnego, że  wielu z nas po świętach czuje się źle. Główne skutki przejedzenia to ciągłe uczucie ciężkości, zmęczenie oraz problemy z układem pokarmowym (zgaga, wzdęcia, mdłości, bóle brzucha, zaparcia). Odpowiedzią na te problemy jest detoks. Odpowiednio przeprowadzone oczyszczanie po świętach sprawi, że nie tylko poczujesz się lepiej, ale także zgubisz kilka kilogramów. Sprawdź popularne sposoby na oczyszczanie organizmu.

Picie wody – nie tylko od święta

Na początek najłatwiejszy sposób na detoks po świętach, o którym jednak wiele osób zapomina. Właściwe nawadnianie organizmu to podstawa zdrowego trybu życia. Dlaczego picie wody jest tak ważne? Woda stanowi około 60% masy ludzkiego ciała i pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim wspomaga przebieg procesów metabolicznych, trawienia i wchłaniania. Poza tym woda reguluje pracę nerek, pomaga w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała i odpowiada za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz wodno-elektrolitowej. Odpowiednie nawadnianie podnosi wydolność organizmu, dodaje energii i reguluje apetyt. Co ważne, woda ma także właściwości oczyszczające. Utrzymując odpowiedni poziom nawodnienia, pozbędziesz się toksyn z organizmu, co przełoży się nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również zdrowszy wygląd cery. Poniżej kilka wskazówek, dzięki którym detoks organizmu wodą będzie jeszcze łatwiejszy.

  • Na początek warto oszacować swoje dzienne zapotrzebowanie na płyny. Przyjmuje się, że 1,5 litra wody dziennie to absolutne minimum. Odpowiednie nawadnianie organizmu jest kwestią indywidualną i zależy między innymi od wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i ogólnego stanu fizjologicznego organizmu. Pomocnym narzędziem może okazać się kalkulator wody, który wyliczy dzienne zapotrzebowanie na płyny na podstawie wagi. Jeśli chcesz oczyścić organizm po świętach, warto zwiększyć ilość wypijanej wody. Im więcej pijesz, tym częściej wydalasz mocz – a wraz z nim toksyny rozpuszczalne w wodzie. Detoks wodny zapobiega także zaparciom.
  • Jeśli nie lubisz smaku zwykłej wody, możesz dodawać do niej plaster cytryny lub kilka listków mięty. Świetnym dodatkiem do zwykłej kranówki jest też sok owocowy (najlepiej domowej roboty). W okresie zwiększonego zapotrzebowania na składniki mineralne (takie jak magnez i wapń), warto sięgać po wody wysoko zmineralizowane.
  • Organizm można nawadniać także za pomocą innych napojów bez dodatku cukru. Należą do nich napary ziołowe, herbaty owocowe, świeżo wyciskany sok z owoców i koktajl warzywny.
  • Oczyszczanie możesz rozpocząć już w święta. Pamiętaj o właściwym nawadnianiu między posiłkami. Unikaj alkoholu lub sięgaj tylko po wino.
  • Szklanka ciepłej wody z cytryną zaraz po przebudzeniu to świetny sposób na pobudzenie pracy żołądka, co z kolei przekłada się na lepsze oczyszczanie.
  • Jeśli masz problem z utrzymaniem nawyku regularnego picia wody w ciągu dnia, możesz zainstalować aplikację mobilną, która będzie Ci o tym przypominać.
  • W przeprowadzeniu wodnego detoksu pomoże również butelka wielorazowego użytku, którą warto mieć zawsze pod ręką. Niektóre butelki dostępne są w zestawie z filtrem.

 

Detoks sokowy, czyli popularna dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca po świętach często przyjmuje postać detoksu sokowego. Istnieje kilka wariantów diety sokowej. Najbardziej restrykcyjny z nich polega na zastąpieniu wszystkich pięciu posiłków świeżo wyciśniętymi i niesłodzonymi sokami z owoców i warzyw. Ta forma kuracji nie powinna trwać dłużej niż 6-7 dni (na początek najlepiej zacząć od 2 lub 3 dni). Detoks sokowy warto wcześniej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Jest to szczególnie ważne, gdy zmagasz się z chorobami układu pokarmowego. Nagła eliminacja stałych posiłków może być szokiem dla wrażliwego żołądka. Kluczowe jest także wcześniejsze przygotowanie organizmu. Dwa tygodnie przed rozpoczęciem kuracji zacznij zmieniać swoją dietę. Stopniowo ograniczaj ilość słodyczy i tłustych potraw na rzecz warzyw i owoców. Gotuj zupy, zacznij jeść sałatki, zamiast kolacji zrób koktajl z warzyw. To pozwoli przygotować organizm do czekającego go oczyszczania. Mniej restrykcyjna forma diety sokowej to połączenie jej z trzema odpowiednio zbilansowanymi i niskokalorycznymi posiłkami głównymi (śniadanie, obiad i kolacja). Tę formę diety można stosować nawet dwa tygodnie.

Głównym efektem diety sokowej jest oczyszczenie organizmu z toksyn, dlatego ta forma kuracji może sprawdzić się jako detoks po świętach. Na diecie sokowej można też schudnąć (zazwyczaj od 2 do 3 kilogramów). Jednak jak każda duża zmiana jadłospisu, tak również dieta sokowa, ma swoje skutki uboczne i przeciwwskazania. Nieroztropne i długotrwałe stosowanie kuracji, której podstawą są soki owocowe i warzywne, prowadzi do problemów z metabolizmem, powoduje ciągłe uczucie głodu, a co za tym idzie drażliwość i zmęczenie. Po zakończeniu kuracji niejednokrotnie pojawia się także efekt jo-jo. Detoks sokowy nie powinien być stosowany u osób, które chorują przewlekle, intensywnie uprawiają sport lub pracują fizycznie. Z tej formy detoksykacji muszą zrezygnować także kobiety w ciąży oraz dzieci i młodzież.

Inne diety oczyszczające

Kuracja sokowa to tylko jeden z wielu sposobów na detoks po świętach. Koniec grudnia jest dobrym momentem, aby spróbować innej diety oczyszczającej. Każda z diet pozwala oczyścić organizm z toksyn, ale wiąże się również z określonymi restrykcjami i przeciwwskazaniami. Pamiętaj, aby wprowadzanie dużych zmian w jadłospisie zawsze konsultować z dietetykiem lub lekarzem.

Dieta warzywno-owocowa, zwana również dietą dr Dąbrowskiej

To prawdopodobnie najpopularniejsza dieta oczyszczająca organizm. Z jej popularnością wiążą się również liczne kontrowersje. Koncepcja tego sposobu odżywiania została stworzona przez dr Ewę Dąbrowską. Obejmuje cztery etapy:

  1. Przygotowanie do postu – na tym etapie eliminuje się produkty takie jak kawa, mięso, nabiał i produkty zbożowe.
  2. Post warzywno-owocowy (zamiennie nazywany dietą warzywno-owocową) połączony z aktywnością ruchową.
  3. Przejście z postu do żywienia pełnowartościowego.
  4. Żywienie pełnowartościowe, uprawianie sportu i okresowy powrót do jadłospisu warzywno-owocowego.

 

Post oparty jest głównie na grupie warzyw niskoskrobiowych (marchewki, pietruszki, buraki, brokuły, kiełki, pomidory). Można jeść także niewielkie ilości niskocukrowych owoców (jabłka, cytryny, jagody, grejpfruty). Warzywa i owoce najlepiej spożywać na surowo (sałatka, surówka), dopuszczalne są także zupy i koktajle. Aby lepiej oczyścić organizm, w trakcie postu można pić wodę, soki warzywne i owocowe, wywary z warzyw, herbaty owocowe i ziołowe. Dieta dr Dąbrowskiej obejmuje trzy posiłki w ciągu dnia (śniadanie, obiad, kolację). Największą wadą tej koncepcji jest to, że post trwa bardzo długo (nawet do kilku tygodni). Niskokaloryczne posiłki przez ten czas mogą osłabić organizm i spowodować niedobory pokarmowe.

Detoks kaszą jaglaną (detoks jaglany)

Podczas świąt zazwyczaj nie jemy produktów, które spożywamy na co dzień. Pod koniec grudnia można wrócić do tradycyjnego jadłospisu, modyfikując go w sposób, który pomoże oczyścić organizm. Detoks jaglany to świetna opcja dla wszystkich miłośników kaszy. Kasza jaglana odkwasza i odżywia. Poza tym daje uczucie sytości, więc nie grożą Ci cykliczne napady głodu. Dominującym produktem w jadłospisie jest kasza jaglana – można przygotowywać z niej zupy jaglane oraz dania z owocami i warzywami. Taką dietę należy stosować maksymalnie kilka dni. Przeciwwskazaniem do stosowania jaglanego menu jest choroba Hashimoto.

Dieta zbożowa

Święta to czas, w którym na bok idą także inne produkty zbożowe, takie jak ryże i makarony. Po czasie świąt można do nich wrócić i rozpocząć detoks zbożowy. Pełnowartościowe zboża są źródłem węglowodanów, białka i składników mineralnych. W kontekście oczyszczania organizmu ważny jest przede wszystkim błonnik. To właśnie ten składnik zbóż odpowiada za właściwą pracę jelit i ułatwia wypróżnianie. W menu zbożowym je się głównie gotowane ziarna pszenicy lub dzikiego ryżu, urozmaicone warzywami (takimi jak kiełki czy natka pietruszki). Jadłospis zbożowy dostarcza dużo energii do organizmu. Ta koncepcja żywieniowa to jednak typowa monodieta. Oparcie menu na jednym głównym produkcie może prowadzić do niedoborów pokarmowych i w konsekwencji – do problemów ze zdrowiem.

Detoks jabłkowy

To kolejny typ monodiety. W tej koncepcji żywieniowej podstawą jadłospisu na co dzień są jabłka. W najbardziej restrykcyjnej formie w menu znajduje się tylko ten owoc. Istnieją wersje, które dopuszczają urozmaicenia, takie jak jogurt czy zielona herbata. Jabłka są źródłem bardzo silnych przeciwutleniaczy. Składniki w nich zawarte działają przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Osoby na detoksie jabłkowym bardzo często do szklanki wody dodają jedną łyżkę soku jabłkowego. Taka mikstura pozwala pobudzić metabolizm i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Z uwagi na niską wartość energetyczną tej koncepcji żywieniowej, nie zaleca się jej stosowania dłużej niż 2 dni.

Detoks po świętach – co jeszcze pomoże?

Niezależnie od tego, na którą formę oczyszczania się zdecydujesz, powinieneś pamiętać o kilku zasadach. Każda z diet oczyszczających musi być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Mowa tu nie tylko o stopniowym przyzwyczajaniu układu pokarmowego  do zmian, ale również o rozeznaniu, czy dana forma oczyszczania jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Polecamy również bezpłatną konsultację ze specjalistami Maczfit.

Catering dietetyczny

W ofercie Maczfit znajdziesz różne warianty diet pudełkowych, w tym menu FIT i SLIM. Odpowiednio zbilansowane pod względem składników odżywczych posiłki mogą być dobrą alternatywą dla restrykcyjnych koncepcji żywieniowych. Menu pozbawione szkodliwych tłuszczów trans i wysoko przetworzonych produktów to najlepszy detoks.

Aktywność fizyczna

Oczyszczanie komórek z toksyn można wspomóc także przez aktywność fizyczną. Ruch to zdrowie i warto o tym pamiętać nie tylko w święta, ale również przez cały rok. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowymi, odpowiednio zbilansowanymi posiłkami jest gwarancją dobrego samopoczucia i sprawnie funkcjonującego organizmu.

Wybierz dietę dla siebie!

Pyszny i zdrowy catering od Maczfit

Zamów dietę pudełkową
autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Zobacz kolejny artykuł

kompulsywne objadanie sie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

dobre samopoczucie

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa – czym jest i dlaczego jej potrzebujemy?

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie

regularne posiłki

Dlaczego regularne posiłki są ważne?

Polecane artykuły

kompulsywne objadanie sie

Artykuły

Odżywianie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

19 marca 2024
dobre samopoczucie

Artykuły

Ciekawostki

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

15 marca 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: