Artykuły

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

16 lutego 2022

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska
jak_wyglada_wizyta_u_dietetyka

Z konsultacji dietetycznych korzystają obecnie nie tylko osoby, które chcą zredukować masę ciała. Na wizytę do dietetyka umawiają się również pacjenci zmagający się z chorobami dietozależnymi oraz wszyscy ci, którym zależy, aby na co dzień zdrowo i różnorodnie jeść. Jesteś przed pierwszą wizytą u dietetyka? Nie wiesz, jak się do niej przygotować? A może masz wątpliwości, czy w ogóle warto? Zachęcamy do lektury kolejnego artykułu na blogu Maczfit, gdzie podpowiadamy, jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka.

Wizyta u dietetyka – dla kogo?

Na konsultację dietetyczną może umówić się każdy. Dla osoby zdrowej taka wizyta będzie miała głównie charakter informacyjny. U wszystkich zmagających się z otyłością, nietolerancjami pokarmowymi lub schorzeniami układu trawiennego wizyta u dietetyka stanowi ważny punkt leczenia.

Do dietetyka warto iść przede wszystkim, gdy:

  • chcesz mieć odpowiednio zbilansowaną dietę, czyli sposób żywienia, który uwzględnia wszystkie cenne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach,
  • stosujesz dietę eliminacyjną i chcesz uniknąć niedoborów żywieniowych (do najpopularniejszych diet eliminacyjnych należą: dieta wegetariańska, dieta wegańska, dieta bezglutenowa i bezlaktozowa),
  • chcesz zmienić nawyki żywieniowe i jeść regularnie, o stałych porach,
  • chcesz schudnąć w bezpiecznym tempie,
  • chcesz zacząć zdrowe odżywianie i utrzymać aktualną masę ciała,
  • chcesz zdrowo przybrać na wadze i/lub zbudować masę mięśniową,
  • uprawiasz sport (zawodowo lub amatorsko),
  • cierpisz na zaburzenia odżywiania,
  • cierpisz na jedną z chorób przewlekłych, w których dieta odgrywa kluczową rolę (do takich chorób należą między innymi: cukrzyca i choroba Hashimoto).

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?

Zanim umówisz się na pierwszą wizytę, musisz znaleźć odpowiedniego specjalistę. Konsultacje dietetyczne to głównie prywatne wizyty (bez refundacji). Specjalistę możesz znaleźć w Internecie lub w swoim najbliższym otoczeniu. Być może ktoś z Twoich znajomych regularnie umawia się na wizyty kontrolne i poleci Ci zaufanego specjalistę? Do pierwszej wizyty warto dobrze się przygotować.

Podstawowe badania

Na pierwszej wizycie dietetyk przeprowadza dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy. Warto wziąć ze sobą aktualne wyniki badań krwi oraz listę przyjmowanych leków i suplementów diety. Jeśli trenujesz, zabierz ze sobą także swój plan treningowy.

Przed planowaną wizytą u dietetyka warto wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • lipidogram (badanie cholesterolu),
  • próby wątrobowe,
  • glukoza na czczo,
  • kwas moczowy,
  • badania tarczycy (głównie TSH).

Dzienniczek żywieniowy

Oprócz stanu zdrowia ważne są także Twoje nawyki i preferencje żywieniowe. Kilka dni przed wizytą u dietetyka, warto uważnie przyjrzeć się swojemu menu. Liczy się co, w jakich ilościach i o jakiej porze jesz. W tej analizie pomocne jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Pamięć bywa zawodna, a jeśli zapiszesz dokładnie, co i kiedy jadłeś, dietetyk od razu będzie wiedział, jakie zmiany diety należy wprowadzić. Dziennik żywieniowy można też przygotować w formie albumu – robiąc zdjęcia posiłkom, które spożywało się w ciągu ostatnich kilku dni. 

Pierwsza wizyta u dietetyka bywa stresująca. Aby o niczym nie zapomnieć, zapisz sobie wcześniej pytania dotyczące wizyty, które chcesz zadać specjaliście. Nie obawiaj się konsultacji. Dietetyk w żadnym wypadku nie ma prawa Cię oceniać. Dokładna analiza nawyków i sposobu odżywiania ma na celu poprawić Twój stan zdrowia i ogólne samopoczucie.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Wizyta u dietetyka trwa od 40 do 60 minut. Zazwyczaj dietetyk rozpoczyna konsultację pacjenta od rozmowy. Na początek istotne jest wspólne ustalenie celu wizyty. Zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej? Potrzebujesz odpowiednio zbilansowanego jadłospisu przy chorobie Hashimoto? A może chodzi o poprawę ogólnego stanu zdrowia i kondycji? Cel wizyty jest punktem wyjścia do ułożenia strategii żywienia pacjenta.

Rozmowa, czyli szczegółowy wywiad żywieniowy i medyczny

Na początku wizyty dietetyk będzie zadawał pytania dotyczące Twojego stanu zdrowia oraz nawyków i preferencji żywieniowych (ilości posiłków, wielkości porcji, alergie pokarmowe itp.). Istotne są wszystkie informacje związane z Twoim odżywianiem i trybem życia. Chodzi nie tylko o nietolerancje pokarmowe, przyjmowane leki i suplementy diety, ale również o to, jaki masz tryb pracy, o której godzinie wstajesz i kiedy kładziesz się spać. Dietetyk z pewnością zapyta także o Twoją aktywność fizyczną. Dodatkowe pytania najczęściej dotyczą informacji o rodzinie pacjenta (choroby członków rodziny).

Badanie składu ciała / analiza składu ciała

Drugim etapem wizyty są badania pacjenta. Dietetyk przystępuje do pomiarów antropometrycznych (pomiaru masy ciała) i analizy składu ciała. Mierzone są obwody poszczególnych części ciała oraz obliczane BMI. Gabinety dietetyczne wyposażone są obecnie w urządzenia, które analizują skład ciała z wykorzystaniem bioimpedancji elektrycznej. Taki pomiar jest szybki, bezpieczny i bezbolesny. Urządzenie pozwala uzyskać dane dotyczące ilości tkanki tłuszczowej, ilości beztłuszczowej masy ciała oraz zawartości wody w organizmie. Najbardziej zaawansowane urządzenia dodatkowo podają również wskaźnik tłuszczu wisceralnego, wiek metaboliczny organizmu czy masę mineralną kości.

Na podstawie otrzymanych wyników dietetyk zaproponuje konkretne rozwiązania. W przypadku diet eliminacyjnych modyfikacja diety polega najczęściej na zastosowaniu zdrowych, wartościowych zamienników (aby organizmowi nie brakowało żadnych składników odżywczych). Jeśli problemem jest za duża tkanka tłuszczowa, jadłospis z pewnością będzie składał się z niskotłuszczowych posiłków o mniejszej objętości. Twoja masa ciała jest poniżej wskaźnika BMI? Dietetyk z pewnością zaproponuje sposób żywienia oparty o wysokokaloryczne, ale zarazem zdrowe produkty.

Na kolejną wizytę warto umówić się za około 3/4 tygodnie. Po takim czasie widać już pierwsze efekty zmian i można kontynuować pracę lub wprowadzić ewentualne modyfikacje.

Odpowiednio zbilansowana dieta i zwiększenie aktywności fizycznej to podstawy zdrowego trybu życia

Wiesz już, jak wygląda wizyta u dietetyka. Wciąż zastanawiasz się, czy warto? Odpowiednio ułożone menu dostosowane do Twoich potrzeb, indywidualnych preferencji i trybu życia jest gwarancją lepszego zdrowia i poprawy ogólnego samopoczucia.

Wiele osób ma obawy, że nie poradzi sobie z profesjonalnym jadłospisem od dietetyka. Doświadczony specjalista zadba o to, aby dzienna liczba kalorii była zgodna z zapotrzebowaniem organizmu, a menu było dopasowane do Twoich umiejętności kulinarnych i budżetu. Szczegółowy jadłospis od dietetyka uwzględnia nie tylko listę zakupów, ale również gramaturę produktów w prostych miarach domowych (szklanka, łyżeczka itp.).

Kolejne pytanie, które budzi obawy przed konsultacją dietetyczną, brzmi: ile kosztuje wizyta u dietetyka? Cena jednorazowej wizyty uzależniona jest od kilku czynników. Należą do nich: renoma specjalisty i gabinetu dietetycznego, cel Twojej wizyty i uwzględnienie specjalnych potrzeb pacjenta. Średnia cena pierwszej wizyty to koszt od 90 do 300 złotych, a wizyty kontrolnej: od 50 do 200 złotych. Należy również pamiętać, że dietetyk może skierować Cię na dodatkowe badania dotyczące nietolerancji pokarmowych lub krzywej cukrowej.

Z konsultacji dietetycznej możesz skorzystać również w Maczfit. Nasi specjaliści podpowiedzą, jak wybrać dietę dla siebie z oferty cateringu dietetycznego. Szczegółowe informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej Maczfit.

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Zobacz kolejny artykuł

cukry proste

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

lekkostrawne jedzenie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

dieta strażników wagi

Dieta Strażników Wagi. Na czym polega dieta punktowa?

produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste. Czym są i które wybierać?

jak pozbyc się wody z organizmu

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Polecane artykuły

cukry proste

Artykuły

Odżywianie

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

15 kwietnia 2024
lekkostrawne jedzenie

Artykuły

Odżywianie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

10 kwietnia 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: