Wodny kalkulator online

Chcesz dowiedzieć się, ile wody dziennie potrzebujesz, by Twój organizm prawidłowo funkcjonował? Skorzystaj z naszego kalkulatora wody online - to wygodne narzędzie, które pozwoli Ci szybko i dokładnie określić ilość wody na kg masy. Kalkulator picia wody online bierze pod uwagę masę ciała, a wynik uwzględnia zawartość wody w produktach spożywczych.

Ile wynosi średnie zapotrzebowanie na wodę?

Woda jest głównym składnikiem organizmu człowieka i stanowi około 45-75% masy ciała. U dorosłego człowieka o prawidłowej masie ciała, udział wody sięga zwykle około 60%. Więcej wody znajduje się w organizmach mężczyzn niż kobiet - wynika to z faktu, że w organizmie kobiety znajduje się więcej tkanki tłuszczowej.
Woda zaliczana jest do niezbędnych składników pokarmowych, ponieważ organizm nie jest w stanie jej sam wytwarzać. Kalkulator wody wylicza zapotrzebowanie na wodę na podstawie masy ciała, jednak zależy ono również od takich czynników, jak:

● wiek,

● płeć,

● stan fizjologiczny,

● aktywność fizyczna,

● warunki klimatyczne,

● stan zdrowia,

● wartość kaloryczna diety (im wyższa, tym większe zapotrzebowanie na wodę),

● skład diety.


Niektóre leki, alkohol i kofeina mogą zwiększać diurezę (wydalanie moczu) i tym samym wpływać na większe zapotrzebowanie organizmu na wodę. Wysokie spożycie białka, błonnika czy sodu, również wymaga zwiększenie ilości wody w diecie.
Według norm żywienia ustalonych przez Instytut Żywności i Żywienia wystarczające spożycie wody (AI - adequate intake) pochodzącej z napojów i produktów spożywczych, dla dorosłych osób wynosi:

● dla mężczyzn - 2500 ml na dobę,

● dla kobiet - 2000 ml na dobę,

● dla kobiet w ciąży - 2300 ml,

● dla kobiet podczas laktacji - 2700 ml.

Jak obliczamy zapotrzebowanie na wodę?

Przyjmuje się, że osoba dorosła na każdy kilogram masy ciała potrzebuje około 35 ml wody. Inny przelicznik, to 1 ml wody na 1 kcal spożytego pokarmu. Najłatwiej jest skorzystać z kalkulatora wody, który obliczy za nas, ile pić wody dziennie, aby uzupełnić zapotrzebowanie.

Skorzystaj z kalkulatora wody Maczfit

Nie wiesz, ile wody powinieneś pić? Kalkulator wody Maczfit może okazać się pomocny. Wystarczy w wyznaczone miejsce wpisać swoją wagę w kilogramach. Wynikiem będzie, ile litrów wody powinno się pić dziennie. Nasze narzędzie jest nie tylko kalkulatorem wody do picia, ale uwzględnia również wodę zawartą w pokarmach stałych - jest to około 20% Twojego dobowego zapotrzebowania.
Skorzystaj z kalkulatora wody Maczfit i dowiedz się, jakie jest Twoje indywidualne zapotrzebowanie.