Kalkulator BMI online

Kalkulator BMI online to wygodne narzędzie, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób możesz sprawdzić, czy masz prawidłową wagę ciała. Jest to jeden z najbardziej popularnych kalkulatorów dietetycznych. Oblicza tzw. wskaźnik BMI, który pozwala określić zależność proporcji między masą ciała a wzrostem. Zbyt wysoki lub zbyt niski wskaźnik BMI może świadczyć o tym, że Twoja obecna dieta nie jest odpowiednia i wymaga modyfikacji. Niski wynik otrzymany w kalkulatorze BMI, może oznaczać niedowagę, a wysoki nadwagę lub otyłość. Każdy wynik odbiegający od normy warto skonsultować ze specjalistą - na naszej stronie możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych, podczas których pomożemy Ci wybrać właściwy program dietetyczny.

Co to jest wskaźnik BMI?

Kalkulator BMI (Body Mass Index), czyli indeks masy ciała to iloraz masy ciała wyrażonej w kilogramach i wzrostu wyrażonego w metrach podniesionego do kwadratu. Nazywany jest inaczej wskaźnikiem Queteleta od nazwiska jego twórcy - belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Przelicznik BMI został opracowany w 1832 roku, a do powszechnego użytku wszedł w latach 70. XX wieku. Stosowany jest zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Służy do określenia prawidłowej masy ciała i zyskał największe znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami dietozależnymi.

Wykazano, że współczynnik BMI w dużym stopniu koreluje z zawartością tłuszczu w organizmie. Dlatego kalkulator BMI w sposób pośredni i orientacyjny określa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie proporcji wagi do wzrostu.

Jak obliczyć BMI?

W jaki sposób obliczyć indeks BMI? Wzór lub kalkulator BMI - to dwa narzędzia, które mogą posłużyć nam do obliczenia wskaźnika BMI. Wystarczy znać swoją aktualną masę ciała i wzrost. Oczywiście obliczanie BMI za pomocą kalkulatora online jest wygodniejsze niż korzystanie z matematycznego wzoru. Dla sceptyków, którzy chcą porównać wynik otrzymany w kalkulatorze, podajemy wzór służący do obliczenia stosunku wagi do wzrostu:

BMI = masa ciała [kg] / wzrost [m2]

Wynik, jaki otrzymasz, powinien być identyczny z wynikiem otrzymanym w naszym kalkulatorze BMI. Będzie on mieścił się w jednym z sześciu zakresów. Dzięki kontrolowaniu wielkości BMI możesz uniknąć ryzyka otyłości oraz związanych z nią chorób.

Jaka jest prawidłowa waga? Normy BMI

Licznik BMI podaje wynik według podstawowej kwalifikacji dla dorosłych mężczyzn i kobiet:

● niedowaga: poniżej 18,5

● prawidłowa masa ciała: 18,5-24,9

● nadwaga: 25,0-29,9

● otyłość I stopnia: 30,0-34,9

● otyłość II stopnia: 35,0-39,9

● otyłość III stopnia: powyżej 40


Im wyższy stopień otyłości, tym większe ryzyko wystąpienia groźnych chorób, takich jak: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, a nawet niektóre nowotwory.

Kalkulator BMI nie jest wskaźnikiem precyzyjnym. Dla dokładniejszego określenia stanu odżywienia organizmu warto skorzystać też z innych wskaźników, które uwzględniają wiek, płeć i aktywność fizyczną. Należy też pamiętać o tym, że na masę ciała mają również wpływ choroby przewlekłe. W przypadku osób chorych samo obliczenie wskaźnika BMI nie jest wystarczające, konieczna jest również konsultacja z lekarzem i wykonanie odpowiednich badań.

W przypadku niektórych osób pomiar BMI może być obarczony pewnym błędem. Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport, posiadające dużą masę mięśniową, mogą mieć wynik BMI wskazujący na nadwagę, a w rzeczywistości mieć prawidłową masę ciała. Ponadto kalkulator BMI nie jest przeznaczony dla dzieci do około 14 roku życia i dla kobiet w ciąży - dla osób z tych grup opracowano specjalne wskaźniki do obliczania wagi.

Oblicz BMI z kalkulatorem Maczfit

Zastanawiasz się, jak obliczyć BMI na podstawie naszego kalkulatora? Wystarczy wypełnić puste pola - wpisać aktualną wagę (kg) oraz wzrost (cm). Po odczytaniu wyniku możesz porównać go z przyjętymi normami. Jeśli wynik jest znacznie niższy niż 18,5 lub wyższy niż 30, oznacza to, że Twoja masa ciała jest nieprawidłowa i powinieneś zmodyfikować dotychczasowy sposób odżywiania. W tym celu możesz skorzystać z konsultacji z naszym dietetykiem, który po przeprowadzeniu dodatkowego wywiadu dobierze dietę dostosowaną do Twoich potrzeb.

Dlaczego zmiana diety w przypadku nadwagi i otyłości jest taka ważna? Nadmierna masa ciała wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Otyłość jest stanem chorobowym, który wymaga odpowiedniego leczenia, najczęściej dietetycznego. Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie przyczynia się do rozwoju takich chorób, jak:

● insulinooporność,

● cukrzyca typu 2,

● miażdżyca,

● choroby układu sercowo-naczyniowego.


Utrzymywanie prawidłowego wskaźnika BMI wiąże się nie tylko z lepszym wyglądem sylwetki, ale też z lepszą kondycją zdrowotną, która manifestuje się:

● prawidłowym ciśnieniem tętniczym krwi,

● sprawnym funkcjonowaniem stawów i mięśni,

● prawidłową pracą serca i układu krążenia,

● mniejszym stężeniem triglicerydów i glukozy we krwi.


Skorzystaj z naszego kalkulatora BMI i sprawdź, czy Twoja masa ciała nie odbiega od normy!