Co to jest WHR?

Kalkulator WHR (Waist Hip Ratio) to niezwykle przydatny wskaźnik w ocenie rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Wskaźnik WHR to stosunek obwodu talii do bioder. Stosuje się go do określenia typu sylwetki lub typu otyłości u osób z nadmierną masą ciała. Dzięki określeniu rozmieszczenia tkanki tłuszczowej u osób z nadwagą i otyłością można stwierdzić, czy występuje u nich zwiększone ryzyko wystąpienia groźnych chorób cywilizacyjnych.

Czym jest kalkulator WHR?

Wykorzystując kalkulator WHR, można dowiedzieć się, czy stosunek obwodu bioder do talii jest prawidłowy, a na jego podstawie określić typ sylwetki, który posiadamy. Na podstawie wyników otrzymanych w kalkulatorze WHR wyróżnia się dwa typy otyłości:

● otyłość brzuszna (androidalna, trzewna, centralna lub typu jabłko) - spotykana najczęściej u mężczyzn i kobiet po okresie menopauzy, zwiększa ryzyko chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 2;

● otyłość pośladkowo-udowa (gynoidalna, obwodowa lub typu gruszka) - spotykana częściej u kobiet - wynika z nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud; bezpieczniejsza dla zdrowia niż otyłość brzuszna.

Stosunek talii do bioder

Najbardziej niebezpiecznym dla zdrowia typem otyłości jest otyłość brzuszna. Kalkulator WHR w takim przypadku wskazuje wysoki stosunek talii do bioder. Zbyt duży obwód talii w stosunku do obwodu bioder może świadczyć o gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, wokół narządów (tzw. trzewna tkanka tłuszczowa). Sprzyja to występowaniu zaburzeń metabolicznych i zwiększa ryzyko chorób:

● sercowo-naczyniowych,

● choroby niedokrwiennej serca,

● cukrzycy typu 2,

● insulinooporności,

● nadciśnienia tętniczego.

Jak obliczyć WHR?

Najłatwiej jest po prostu skorzystać z kalkulatora WHR, który obliczy stosunek talii do bioder za nas. Można też samodzielnie obliczyć wskaźnik WHR. Wzór to proste działanie matematyczne:

WHR = talia (cm) / biodra (cm)

Oblicz WHR w wybrany sposób, a następnie porównaj wynik z poniższymi normami.

WHR - normy u kobiet:

● >0,8 - typ androidalny (jabłko)

● <0,8 - typ gynoidalny (gruszka)


WHR - normy u mężczyzn:

● >1 - typ androidalny (jabłko)

● <1 - typ gynoidalny (gruszka)


Za idealne proporcje u kobiet uznaje się wskaźnik WHR = 0,7, a u mężczyzn WHR = 1.

Skorzystaj z kalkulatora WHR Maczfit

Jeśli chcesz szybko i dokładnie określić typ swojej sylwetki, skorzystaj z kalkulatora WHR opracowanego przez specjalistów Maczfit. Należy najpierw precyzyjnie zmierzyć obwód bioder oraz talii za pomocą specjalnej taśmy antropometrycznej lub metra krawieckiego - w tym celu warto poprosić kogoś o pomoc. Wpisz uzyskane wyniki (w centymetrach) w puste pola, zaznacz swoją płeć, a następnie kliknij „oblicz”. Jeśli wynik otrzymany w kalkulatorze znacznie odbiega od podanych powyżej norm WHR, a zwłaszcza gdy wskazuje na typ androidalny (jabłko), warto skonsultować go z naszym dietetykiem.