Artykuły

Zdrowe potrawy świąteczne od Maczfit

14 grudnia 2022

autor postu Anna Pykosz
Anna Pykosz
zdrowe_potrawy_swiateczne

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym gromadzimy się przy stole. Świąteczne potrawy kuszą wyglądem, aromatem i smakiem. Niestety, niektóre z nich są bardzo kaloryczne, a spożywane w nadmiernych ilościach mogą niekorzystnie wpływać na pracę przewodu pokarmowego. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować zdrowe potrawy wigilijne. Podpowiemy także co zrobić, aby nie przejeść się w święta.

Świąteczne potrawy a odchudzanie

Święta Bożego Narodzenia nie sprzyjają odchudzaniu. Zgodnie z polską tradycją na świątecznym stole znajdziemy spore ilości jedzenia i to z różnych kategorii. Typowe świąteczne dania to zupy, ryby, różne rodzaje mięs, pierogi, sosy, sałatki z majonezem, ciasta, ciastka i inne wyroby cukiernicze. Dodatkowych kalorii dostarcza również alkohol.

Nawet osoby, które na co dzień bardzo dbają o regularne, zdrowe jedzenie, w święta mogą mieć problem z trzymaniem się dietetycznych zaleceń. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, na który czekamy cały rok. Niektóre dania je się tylko podczas wigilijnej kolacji. Co więcej, wokół świątecznego stołu zazwyczaj gromadzimy się w szerokim gronie. Biesiadowanie z rodziną czy znajomymi sprawia, że często tracimy kontrolę nad tym, co i w jakich ilościach jemy.

Czy zdrowa dieta w święta Bożego Narodzenia w ogóle jest możliwa? Oczywiście, że tak! Są sposoby na to, aby tradycyjne wigilijne potrawy stały się bardziej zbilansowane. Sprawdź, jak to zrobić.

Zdrowe potrawy wigilijne, czyli jak przyrządzić tradycyjne dania w wersji fit?

Tradycyjne dania wigilijne oraz niektóre posiłki świąteczne (serwowane w pierwszy i drugi dzień świąt) zazwyczaj przygotowywane są z wykorzystaniem dużych ilości tłuszczu i cukru. Nasze zdrowe przepisy uwzględniają lepsze zamienniki. Wigilijne dania w wersji fit przygotujesz w łatwy sposób. Nasze propozycje są nie tylko mniej kaloryczne, ale również bardzo smaczne i pożywne.

Barszcz czerwony z uszkami

Nie wyobrażasz sobie kolacji wigilijnej bez barszczu z uszkami? Nic dziwnego! Barszcz czerwony to jedna z najważniejszych potraw na świątecznym stole. Jak przygotować jego zdrowszą wersję?

Barszcz najlepiej przyrządzać z samych naturalnych składników. Unikaj kostek rosołowych, gotowych mieszanek przypraw i koncentratów z długim składem. Z kuchni najlepiej wyeliminować wszystkie zupy w proszku.

Najwięcej kalorii ma barszcz na śmietanie. Zupa w wersji fit nie powinna mieć żadnych dodatków w postaci śmietany, miodu czy cukru. Do smaku możesz jedynie dodać sok jabłkowy, goździki, cynamon, a także majeranek i czosnek.

Uszka z kapustą i grzybami najlepiej przygotować samodzielnie na bazie mąki pszennej razowej. Mąka razowa jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego. 

Zupa grzybowa

Grzyby, makaron i tłusta śmietana sprawiają, że tradycyjna zupa grzybowa to jedno z najbardziej kalorycznych dań serwowanych w wigilię. Jak ją „odchudzić”?

Najlepiej zrezygnować z kalorycznych dodatków, takich jak makaron i tłusta śmietana. Zupę lepiej zabielić mlekiem 0,5% lub odtłuszczonym jogurtem naturalnym. Danie można przyprawić czarnym pieprzem i ziołami (natka pietruszki, koperek), które wspomogą trawienie.

Karp

Dania wigilijne to również ryby, a tym popularny karp. W Boże Narodzenie najczęściej jada się karpia w panierce, czyli usmażonego na patelni w głębokim oleju. O wiele zdrowszą alternatywą jest zapiekanie karpia w folii (z dodatkiem cytryny, czosnku i ziół) lub przyrządzenie go w galarecie.

Jeśli nie jesteś przywiązany do tradycji, możesz postawić na inne ryby. Pstrąg, łosoś czy dorsz to tylko niektóre przykłady coraz chętniej serwowane w polskich domach w wigilię. Nie tylko mają mniej kalorii niż karp, ale również więcej wartości odżywczych.

Nie chcesz rezygnować z ryby w tradycyjnej panierce? Użyj płatków migdałowych lub owsianych, gdyż są o wiele zdrowsze od zwykłej pszennej mąki i bułki tartej. Rybę przygotuj w naczyniu żaroodpornym w piekarniku.

Śledzie

Śledź jest tłustą rybą, która zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Śledzie w wersji fit powinny być przyrządzane z dodatkiem cytryny, jabłka, cebuli i odrobiny oliwy. Najwięcej kalorii mają śledzie smażone oraz podawane w majonezie i śmietanie.

Sałatki

W święta nie może zabraknąć również sałatek, które są świetnym dodatkiem do dań mięsnych i rybnych. Królową Bożego Narodzenia jest oczywiście sałatka jarzynowa. Aby jeść ją bez wyrzutów sumienia, warto do majonezu dodać jogurt naturalny (np. w proporcjach pół na pół). Aromatu sałatce dodadzą zioła i łyżka musztardy. 

Pierogi wigilijne

Jak przyrządzić pierogi z kapustą i grzybami w wersji fit? Wystarczy oczyszczoną mąkę zastąpić mąką pełnoziarnistą z wybranego zboża, na przykład orkiszową. Mąka orkiszowa pochodzi z tej samej rodziny, co mąka pszenna. Ma jednak o wiele więcej witamin i składników mineralnych. Do lepienia pierogów doskonale sprawdzi się również mąka żytnia.

Do pierogów nie należy dodawać tłuszczu, najlepiej podawać je od razu po ugotowaniu w wodzie. Na kaloryczność dania wpływ mają również dodatki. Najmniej kalorii mają pierogi „saute”, czyli bez polewy na bazie roztopionego masła i cebuli.

Ciasta

Nasze zdrowe przepisy uwzględniają także wskazówki dla miłośników słodkości. Ciasta, babeczki i ciasteczka najlepiej przygotowywać w domu. Do wypieków warto używać mąki z pełnego przemiału i zdrowszych zamienników cukru białego (ksylitol, erytrytol).

Jeśli kupujesz słodkości w sklepie, zwracaj uwagę na dodatki. Lepiej postawić na ciasto, w którego składzie znajdują się suszone owoce, niż ciasteczka obficie polane lukrem i czekoladą.

Zdrowe święta – inne kuchenne triki

Jak nie przytyć w święta?

  • Zwracaj uwagę na jakość spożywanego pieczywa i innych produktów zbożowych (makaron, ryż, kasze). Jeśli nie wyobrażasz sobie jedzenia niektórych potraw bez chleba, postaw na kromkę z ciemnej mąki.
  • Sięgaj po niskotłuszczowe produkty mleczne.
  • Ogranicz sól i cukier. Nie kupuj wysoko przetworzonych dań.
  • Postaw na zdrowe i aromatyczne przyprawy, takie jak cynamon, imbir, goździki, zioła.
  • Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien być lekkostrawny.

Jak nie przytyć w święta Bożego Narodzenia?

Jak uniknąć przejedzenia, gdy w całym domu unosi się zapach zupy grzybowej, a na stole już czeka Twoje ulubione ciasto?

Zdrowy rozsądek i umiar

Na początek dobra wiadomość. Jeśli na co dzień dbasz o zdrowe nawyki żywieniowe, dwa lub trzy dni niewielkiego odstępstwa, nie zaprzepaści efektów Twojej diety. Poza tym warto pamiętać, że nie musisz próbować każdej potrawy, która znajduje się na bożonarodzeniowym stole. Jedz to, na co masz ochotę.

Nawodnienie

Odpowiednie nawodnienie to podstawa zdrowego trybu życia. Podczas świątecznej biesiady należy pić dużo wody. Inne dozwolone napoje to herbaty ziołowe i kompot z suszu. Dobrym sposobem na poprawę przemiany materii są napary – szczególnie z mięty i siemienia lnianego. Jeśli pijesz alkohol, wybieraj wino – to najmniej kaloryczny trunek.

Ruch

W święta przyda się również odpowiednia dawka ruchu. Świąteczna aktywność ma same zalety. Po pierwsze: pozwala na chwilę odejść od stołu i odetchnąć od jedzenia. Po drugie: wspomaga procesy trawienne i poprawia humor. Po trzecie: to doskonała okazja, aby spędzić czas z rodziną. Wśród popularnych świątecznych aktywności prym wiodą: zimowe spacery, zabawy z psem na zewnątrz, sanki, łyżwy, lepienie bałwana lub rodzinny konkurs tańca.

Catering dietetyczny na święta Bożego Narodzenia od Maczfit

Nie wiesz, jak ugotować dobrą zupę grzybową? Nie masz czasu na pieczenie świątecznych ciast i ciasteczek? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą cateringu dietetycznego Maczfit.

Nasza dieta na tydzień świąteczny uwzględnia tradycyjne potrawy wigilijne w zdrowszych wersjach. Dzięki odpowiedniej kaloryczności paczki z jedzeniem dokładnie kontrolujesz wielkość porcji i liczbę spożywanych kalorii.

Zachęcamy również do zajrzenia na bloga Maczfit, gdzie znajdziesz wiele świątecznych i noworocznych inspiracji. Z bloga dowiesz się między innymi „jak schudnąć po świętach?” i kiedy warto zastosować detoks po świętach. Podpowiemy także, z jakimi zasadami wiąże się odpowiednio zbilansowana dieta na stres (ten przedświąteczny i nie tylko). 

autor postu Anna Pykosz
Anna Pykosz

Absolwentka kierunku dietetyka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Świeżo po skończeniu studiów, przekłada wiedzę teoretyczną na jej praktyczne zastosowanie. W Maczfit odpowiada za diety SLIM&FIT, OFFICE BOX i MAMI. Wielbicielka kuchni orientalnej.

Zobacz kolejny artykuł

cukry proste

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

lekkostrawne jedzenie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

dieta strażników wagi

Dieta Strażników Wagi. Na czym polega dieta punktowa?

produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste. Czym są i które wybierać?

jak pozbyc się wody z organizmu

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Polecane artykuły

cukry proste

Artykuły

Odżywianie

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

15 kwietnia 2024
lekkostrawne jedzenie

Artykuły

Odżywianie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

10 kwietnia 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: