Artykuły

Picie wody – zadbaj o nawodnienie swojego organizmu!

15 maja 2020

autor postu Katarzyna Henel
Katarzyna Henel
picie wody

Ludzki organizm nie może funkcjonować bez wody – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Picie dużej ilości wody pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Woda wspomaga odchudzanie. W jaki sposób właściwie się nawadniać i dlaczego to takie ważne?

Picie wody – dlaczego jest takie ważne?

Dlaczego regularne nawadnianie organizmu jest takie ważne? Woda jest głównym składnikiem ludzkiego ciała – stanowi 50-80% jego masy. Znajduje się w każdej komórce organizmu – w krwi, mózgu, a także mięśniach. Jest niezbędna do podstawowych funkcji, takich jak: transport tlenu i składników odżywczych, regulacja temperatury ciała, wydalanie produktów przemiany materii. Ułatwia spożywanie, trawienie i wykorzystanie pożywienia. Pełni funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej, płodu, rdzenia kręgowego. Jednym słowem woda jest niezastąpiona w naszym organizmie, dlatego stanowi podstawowy składnik naszej diety. 

Ile wody powinniśmy pić?

Zapotrzebowanie na wodę zdrowej, dorosłej osoby wynosi około 2-2,5 litra na dobę przy umiarkowanej aktywności fizycznej. W sytuacjach wzmożonego wysiłku fizycznego (intensywne ćwiczenia, ciężka praca fizyczna) czy wysokiej temperatury otoczenia zapotrzebowanie na wodę rośnie. Woda, którą codziennie dostarczamy naszemu organizmowi, pochodzi z trzech różnych źródeł:

 • woda znajdująca się w napojach, 
 • woda w pokarmach,
 • woda metaboliczna (powstająca w wyniku przemian metabolicznych: białek, tłuszczów i węglowodanów).

Jak pić wodę, żeby się odpowiednio nawodnić? Po wodę należy sięgać często i pić ją małymi łyczkami. Nie powinniśmy czekać aż poczujemy pragnienie, bo to pierwsza oznaka odwodnienia organizmu, które niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Długotrwałe odwodnienie zagraża życiu.

Czym się nawadniać?

Najlepsza do nawodnienia organizmu jest po prostu woda. Jeśli nie odpowiada nam jej neutralny ,,smak”, możemy wzbogacić ją, dodając do szklanki z wodą plasterek cytryny bądź kilka listków mięty. Podstawą diety powinna być woda źródlana lub ,,kranówka” – zawierają optymalną ilość minerałów. Od czasu do czasu warto sięgać też po wody wysokozmineralizowane, by uzupełnić niedobory składników mineralnych, np. wapnia czy magnezu. Wodę bogatą w minerały warto wybierać zwłaszcza latem i podczas intensywnego wysiłku, gdyż wraz z potem następują znaczne ubytki wody i składników mineralnych. 

Pragnienie można gasić również innymi napojami bez dodatku cukru, np. pijąc napary ziołowe, zieloną herbatę, herbatki owocowe. Powinniśmy jednak uważać z ilością wypijanej kawy, czarnej herbaty czy niektórych ziół działających moczopędnie. Mogą przyspieszać odwodnienie organizmu. W celu gaszenia pragnienia lepiej jednak unikać soków i kolorowych napojów, gdyż są dodatkowym źródłem kalorii. Lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po świeże owoce i warzywa.

Picie wody – efekty. Co daje picie wody?

Właściwe nawodnienie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, m.in.

 • poprawia trawienie, 
 • pobudza metabolizm,
 • oczyszcza organizm z toksyn,
 • umożliwia skuteczną termoregulację,
 • dotlenia,
 • poprawia koncentrację,
 • usprawnia wydolność organizmu,
 • minimalizuje ryzyko zawału,
 • dodaje energii,
 • reguluje apetyt,
 • wspomaga odchudzanie,
 • poprawia wygląd skóry.

Odpowiednia ilość przyjmowanych płynów ma również znaczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób nerek oraz układu moczowego. Picie wody zapobiega odwodnieniu organizmu, które bywa groźnym następstwem chorób przebiegających z gorączką, biegunką czy wymiotami.

Picie wody a odchudzanie

Planując odchudzanie, skupiamy się przede wszystkim na wartości kalorycznej posiłków, proporcji tłuszczów, węglowodanów i białek, zapominając często o tym, co i jak pić, żeby schudnąć. Czy picie wody odchudza? Woda jest najlepszym płynem dla osób dbających o sylwetkę. Okazuje się, że niedobór płynów może spowolnić proces odchudzania. Jeśli wypijemy o jedną szklankę wody mniej na dobę w stosunku do naszego zapotrzebowania, spowolnimy przemianę materii o około 3%. Kiedy będziesz mieć ochotę na podjadanie między głównymi posiłkami, najpierw napij się wody. Picie wody na czczo u niektórych osób zmniejsza łaknienie i sprawia, że podczas posiłku jedzą mniej. 

Czy podczas odchudzania można pić coś oprócz wody? Pij wodę z cytryną, kawałkami owoców, plasterkami ogórka, listkami mięty. Sięgaj po owoce i warzywa zawierające dużą ilość wody: cytrusy, truskawki, arbuzy, maliny, sałatę, pomidory, świeże ogórki. Powinieneś zrezygnować ze słodzonych napojów. Soki owocowe na diecie odchudzającej też warto ograniczyć – zawierają dużo cukru, a mało błonnika. 

Dietę odchudzającą warto skonsultować ze specjalistą. W Maczfit proponujemy bezpłatną konsultację dietetyczną. Dietetyk kliniczny pomoże Ci dobrać odpowiednią wartość kaloryczną diety, aby proces redukcji masy ciała zachodził w odpowiednim tempie. Otrzymasz od nas komplet posiłków na cały dzień, ale o odpowiednim nawodnieniu organizmu powinieneś pamiętać sam. Pij wodę podczas odchudzania, a szybko zauważysz efekty!

Picie wody a cera

O cerę można dbać, nie tylko stosując kosmetyki nawilżające, lecz także pijąc wodę w odpowiedniej ilości. W ten sposób nawilżamy skórę ,,od środka”. Nawet niewielkie ubytki wody w organizmie mają negatywny wpływ na wygląd cery. Odwodniona skóra jest sucha i szorstka. Pojawia się uczucie „ściągania” i pieczenia. Usta stają się spierzchnięte. Niedostatecznie nawilżona cera jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, wysoka i niska temperatura, promieniowanie słoneczne czy drobnoustroje. Woda oczyszcza organizm z toksyn, a to przekłada się na zdrowszy wygląd cery. Dobrze nawodniona skóra jest gładsza i jędrniejsza, wolniej się starzeje, jest mniej podatna na powstawanie cellulitu. Zdrowa i nawilżona skóra to również mocniejsze włosy i paznokcie, mniej podatne na łamanie.

autor postu Katarzyna Henel
Katarzyna Henel

Zobacz kolejny artykuł

cukry proste

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

lekkostrawne jedzenie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

dieta strażników wagi

Dieta Strażników Wagi. Na czym polega dieta punktowa?

produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste. Czym są i które wybierać?

jak pozbyc się wody z organizmu

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Polecane artykuły

cukry proste

Artykuły

Odżywianie

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

15 kwietnia 2024
lekkostrawne jedzenie

Artykuły

Odżywianie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

10 kwietnia 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: