Artykuły

Dieta oczyszczająca organizm – czy warto zastosować?

23 kwietnia 2020

autor postu Katarzyna Henel
Katarzyna Henel
dieta oczyszczająca organizm

Coraz więcej mówi się o leczniczym działaniu jedzenia. Media ciągle promują różnego rodzaju diety alternatywne, których celem jest szybka utrata zbędnych kilogramów oraz poprawa samopoczucia i stanu zdrowia. Coraz częściej słyszy się też o dietach oczyszczających zwanych też detoksami. Czy rzeczywiście są one tak skuteczne, jak obiecują ich autorzy? Czy dieta oczyszczająca jest bezpieczna?  

Dieta oczyszczająca organizm – ogólna charakterystyka

Większość detoksów ma kilka wspólnych cech:

 • ich założeniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn,
 • usprawniają proces przemiany materii,
 • są niskokaloryczne, czasem nawet bardzo (poniżej 800 kcal),
 • polegają na eliminacji wielu pokarmów lub całych grup produktów spożywczych,
 • powinny być stosowane krótkoterminowo (na przykład tylko 3 dni),
 • czasem wiążą się ze stosowaniem specyficznej suplementacji.

Dla kogo przeznaczona jest dieta oczyszczająca?

Według zwolenników detoksów diety oczyszczające organizm dedykowane są przede wszystkim osobom zmęczonym, pozbawionym energii, mającym trudności z koncentracją, skarżącym się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy problemy skórne.

Zwolennicy twierdzą, że dietę oczyszczającą organizm z toksyn można rozważyć, gdy:

 • na co dzień odżywiasz się niezdrowo, a posiłki jesz w pośpiechu,
 • coraz częściej zauważasz u siebie złe samopoczucie,
 • masz obniżoną odporność,
 • wychodzisz z nałogu, ograniczasz używki (alkohol, papierosy).

Autorzy popularnych detoksów twierdzą, że przyczyną różnego rodzaju dolegliwości są toksyny zanieczyszczające organizm, których można się pozbyć na przykład dzięki diecie oczyszczającej jelita. Uwaga! Jeśli przez dłuższy czas występują u Ciebie wymienione wyżej problemy, należy zachować szczególną ostrożność. Może to świadczyć o poważnych zmianach zdrowotnych, a zastosowanie diety oczyszczającej tylko tę sytuację pogorszy. Zanim na własną rękę podejmiesz decyzję o tym, by oczyścić organizm z toksyn, najlepiej najpierw skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Przed podjęciem decyzji o detoksie najlepiej zrobić badanie krwi.

W tym miejscu warto zauważyć, że dieta oczyszczająca z toksyn nie jest dla każdego. Z tego sposobu żywienia (nawet krótkoterminowo) powinny zrezygnować w szczególności:

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • dzieci oraz nastolatki w okresie dojrzewania,
 • chorujący na nadczynność tarczycy,
 • osoby zmagające się z niedowagą,
 • chorujący na depresję, nowotwór, gruźlicę,
 • chorujący na inne choroby przewlekłe.

Dieta oczyszczająca – rodzaje popularnych detoksów

Rodzaj diety oczyszczającej –  Dozwolone produkty –  Opinia dietetyka

 • Dieta warzywno-owocowa: podstawą tej diety oczyszczającej są warzywa i owoce; wadą tego sposobu odżywiania jest to, że trwa zbyt długo, na przykład pełen post dr Dąbrowskiej trwa aż 42 dni, a jest bardzo niskokaloryczny, co może znacząco osłabić organizm i powodować niedobory pokarmowe; jeśli chcemy się na niego zdecydować to niech trwa on dużo krócej.
 • Dieta sokowa: świeżo wyciskane soki lub koktajle owocowo-warzywne; jej zaletą jest duża zawartość owoców i warzyw (a więc i witamin), lecz nie należy jej stosować zbyt długo; jeśli picie soków zostanie połączone z trzema zbilansowanymi, niskokalorycznymi posiłkami głównymi (śniadanie, obiad, kolacja), można taką dietę przedłużyć.
 • Detoks jaglany: kasza jaglana jako główny produkt, a ponadto dowolne warzywa i owoce (podane na przykład jako surówka), siemię lniane; o ile dieta jaglana zostanie urozmaicona dodatkiem różnorodnych owoców i warzyw, ewentualnie do krótkiego stosowania.
 • Dieta zbożowa: gotowane ziarna pszenicy albo dzikiego ryżu, kiełki i natka pietruszki dla urozmaicenia; co prawda ten sposób odżywiania może dostarczyć odpowiedniej ilości energii, ale jest to typowa monodieta, więc niesie ze sobą zagrożenie niedoborów pokarmowych.
 • Dieta jabłkowa: tylko jabłka; istnieją wersje diety jabłkowej dopuszczające takie urozmaicenia jak jogurt (jogurt z jabłkiem) czy zielona herbata; jak wyżej, jest to monodieta, więc nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a do tego jest bardzo niskoenergetyczna; na szczęście w większości źródeł nie zaleca się jej stosować dłużej niż 2 (maksymalnie 3) dni.

Skuteczność diety oczyszczającej

Zanim zainteresujesz się jakąkolwiek dietą oczyszczającą organizm z toksyn, należy zadać sobie pytanie: czy jest ona potrzebna? Organizm ludzki wykształcił szereg mechanizmów, które pozwalają na jego samodzielną detoksykację (pocenie się, oddawanie moczu, wypróżnianie). Główne centra detoksykacji w organizmie stanowią: nerki, wątroba, jelita, płuca oraz skóra. O ile wszystkie narządy funkcjonują prawidłowo, a Ty nie wprowadzasz do organizmu nadmiernych ilości toksyn, będzie on potrafił oczyścić się sam – typowa dieta oczyszczająca organizm nie będzie mu potrzebna. Wciąż brakuje wiarygodnych badań na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania różnego rodzaju diet oczyszczających. Nie są one rekomendowane przez żadne uznane towarzystwa naukowe. Jeśli mimo wszystko chcesz wypróbować jedną z diet oczyszczających, najlepiej zrób to po konsultacji z lekarzem i przeprowadź ją w krótkim czasie.

Dieta oczyszczająca – zagrożenia

Założeniem większości diet oczyszczających jest ich krótkoterminowość – niestety wielu zwolenników tego typu odżywiania o tym nie wie, zapomina lub celowo przedłuża dietę, gdyż liczy na lepsze efekty. Jest to groźne szczególnie dlatego, że diety oczyszczające zazwyczaj są bardzo niskoenergetyczne i mało urozmaicone.

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą dieta oczyszczająca (zwłaszcza stosowana przez długi okres):

 • niedobory witamin, składników mineralnych i makroskładników (białka, tłuszczu, węglowodanów),
 • niedożywienie,
 • zaburzenia elektrolitowe,
 • problemy skórne,
 • osłabienie, złe samopoczucie, zmęczenie, zawroty głowy, spadek koncentracji,
 • niechęć do wykonywania aktywności fizycznej.

Jak inaczej oczyścić organizm z toksyn?

Oczyszczanie organizmu można wspomóc na wiele sposobów. Nie trzeba od razu przystępować do stosowania restrykcyjnej diety oczyszczającej. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych rozwiązań, które wspomogą detoksykację organizmu bez wielkich wyrzeczeń. Właściwości detoksykacyjne to w naszym rozumieniu w dużej mierze korzystne działanie na centra detoksykacji, takie, jak na przykład jelita.

 • Regularne picie wody. Odpowiednie nawodnienie to jeden z najprostszych sposobów oczyszczania organizmu i podstawa zdrowego trybu życia. Woda stanowi średnio 60% masy ludzkiego ciała i pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. Nie tylko reguluje pracę wielu narządów, ale także podnosi wydolność organizmu. Woda stanowi substrat lub środowisko wielu reakcji metabolicznych. Regularne picie wody sprawia, że z organizmu usuwanych jest wiele substancji. Woda poprawia samopoczucie, reguluje apetyt oraz korzystnie wpływa na stan skóry. Jeśli wciąż zapominasz o nawadnianiu w ciągu dnia, najlepiej zainstaluj aplikację przypominającą w telefonie. Nie lubisz smaku zwykłej wody? Dodaj do niej kawałek cytryny lub listek mięty.
 • Herbaty ziołowe. Oczyszczająca moc ziół znana jest od bardzo dawna. Dobrze jest pić herbaty ze skrzypu polnego i brzozy. Te rośliny działają korzystnie przede wszystkim na układ moczowy. Dobrze sprawdzi się także czystek, który wypłukuje z organizmu metale ciężkie. Na dobrą przemianę materii i usprawnienie pracy jelit najlepiej pić herbaty ziołowe z pokrzywy, rumianku i mięty. Wśród produktów polecanych przez dietetyków znajduje się również zielona herbata. Napar z zielonej herbaty warto przygotowywać sobie każdego dnia. Napój zawiera cenne związki. Należą do nich katechiny i polifenole.
 • Napoje o działaniu oczyszczającym. W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na mikstury, które możesz przyrządzać każdego dnia. Najpopularniejsze propozycje na detoks to: napój ogórkowy, zielony sok z superfoods (ze szpinakiem, jarmużem i pietruszką), napój z jabłkiem, sok z buraków, napój z lnem, koktajl pomidorowy, sok z pietruszki. Powyższe składniki regulują pracę jelit i w ten sposób wspomagają detoksykację. Są również źródłem wielu korzystnych dla organizmu związków. Ich zaletą są proste składy i możliwość szybkiego przygotowania praktycznie w każdej chwili.

Co jeść, aby wspomóc detoksykację?

Poza piciem mikstur oczyszczających warto wzbogacić swoje codzienne menu o określone produkty spożywcze. Te przedstawione poniżej wspomagają pracę układu pokarmowego (w tym jelit), regulują działanie układu moczowego oraz wykazują właściwości antyoksydacyjne.

 • Cytryna – posiada właściwości antyoksydacyjne i reguluje pracę wątroby. Sok z cytryny warto dodawać nie tylko do wody i herbaty, ale również do sałatek.
 • Żurawina – korzystnie wpływa przede wszystkim na układ moczowy. Podobne właściwości mają maliny, wiśnie i jagody.
 • Buraki – dobre źródło błonnika. Zupa buraczkowa, surówka z buraków – to świetne propozycje na zdrowy i pyszny obiad.
 • Kiszona kapusta – zawiera przede wszystkim probiotyki i przeciwutleniacze.
 • Seler – zawiera dużo błonnika i pomaga w usunięciu kwasu moczowego. Surówka z selera to porcja zdrowia!
 • Figi – te owoce mają silne właściwości antyoksydacyjne Warto dodawać je do sałatek i deserów.

Oczyszczanie organizmu z Maczfit

Nadal szukasz prostego sposobu na to, jak oczyścić organizm z toksyn? Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w Maczfit!

Detoks sokowy

Chcąc przeprowadzić detoks można skorzystać z usług cateringu dietetycznego. W Maczfit oferujemy detoks sokowy, czyli kurację sokową Detox Me. Jest to rodzaj diety oczyszczającej. Soki komponowane są z najświeższych warzyw i owoców oraz z dodatków typu superfoods (spirulina, chlorella, pyłek pszczeli czy maca). Każdy dzień kuracji to inny zestaw starannie opracowanych, świeżych soków, pełnych substancji bioaktywnych działających na organizm wielokierunkowo.

Zdrowa dieta

Wiesz już, że restrykcyjny jadłospis oczyszczający może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dużo lepszym rozwiązaniem dla zdrowia i sylwetki jest wprowadzenie zbilansowanej i racjonalnej diety, zgodnej z aktualnymi normami i rekomendacjami towarzystw dietetycznych, na przykład takiej jak nasza dieta FIT. Odpowiednio zbilansowany jadłospis jest korzystniejszy dla zdrowia niż wszelkiego rodzaju diety oczyszczające. Poza tym taką dietę można wprowadzić na dłuższy czas. Jadłospis obfitujący w odpowiednie ilości naturalnych i jak najmniej przetworzonych produktów, pozbawiony kwasów tłuszczowych trans, ograniczający spożycie tłuszczu zwierzęcego i produktów smażonych to najlepszy detoks dla organizmu. Gdy zadbasz o dużą ilość warzyw i owoców oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dieta będzie miała charakter przeciwzapalny i antyoksydacyjny, dzięki czemu ochroni organizm przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Taki sposób odżywiania przyniesie długofalowe korzyści zdrowotne.

Oprócz menu FIT, w Maczfit znajdziesz różne inne warianty diety pudełkowej. Każdy dzień to zazwyczaj pięć pysznych i zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nasi dietetycy pozostają do Twojej dyspozycji.

autor postu Katarzyna Henel
Katarzyna Henel

Zobacz kolejny artykuł

Jedzenie intuicyjne i jego najważniejsze zasady

dziennik_diety

Dziennik diety – w czym może pomóc i jak go prowadzić?

jedzenie_przed_snem

Jedzenie przed snem – co można, a czego unikać?

jak_przestac_sie_objadac

Jak przestać się objadać?

dieta_przy_nadczynnosci_tarczycy

Dieta przy nadczynności tarczycy

Polecane artykuły

Artykuły

Odżywianie

Jedzenie intuicyjne i jego najważniejsze zasady

23 maja 2023
dziennik_diety

Artykuły

Odżywianie

Dziennik diety – w czym może pomóc i jak go prowadzić?

19 maja 2023
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: