Artykuły

Jak oczyścić organizm z toksyn?

31 października 2020

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska
jak oczyścić organizm z toksyn?

Oczyszczanie organizmu to w ostatnim czasie bardzo modny temat. Coraz więcej osób szuka w Internecie sposobów na szybką i skuteczną detoksykację. Panuje przekonanie, że pozbycie się toksyn skutkuje poprawą funkcjonowania narządów wewnętrznych, wzmocnieniem kondycji skóry, włosów i paznokci oraz lepszym samopoczuciem. Jak uzyskać taki efekt? Od czego rozpocząć oczyszczanie organizmu, gdy już się na to zdecydujemy? I czy w ogóle detoks jest bezpieczny i nadaje się dla wszystkich? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Odtruwanie organizmu – kiedy i dlaczego?

Według zwolenników diet oczyszczających, to właśnie toksyny często powodują różne dolegliwości. Mowa tu zarówno o problemach układu pokarmowego, jak i o zmianach w wyglądzie zewnętrznym (matowa, blada cera, zmiany skórne, cienie pod oczami). Według zwolenników detoksykacji to właśnie nagromadzenie się toksyn w organizmie skutkuje również ogólnym zmęczeniem, apatią, drażliwością, a pozbycie się ich poprawia funkcjonowanie organizmu.

W naszym organizmie znajdują się dwa główne centra odtruwania – wątroba i nerki. Jeśli ich działanie jest poprawne, to one zajmują się detoksykacją naszego organizmu. Z tego też powodu większość specjalistów kwestionuje zasadność stosowania diety oczyszczającej jako sposobu na detoksykację organizmu.

Zastanawiasz się, czy wprowadzić dietę oczyszczającą? Sprawdź, czy dotyczy Cię któryś z poniższych podpunktów. Oczywiście detoks nie zastąpi wizyty u lekarza i wykonania zleconych przez niego badań, co powinno być metodą pierwszego wyboru w przedstawionych poniżej sytuacjach.

Dietę oczyszczającą organizm można rozważyć, gdy:

 • na co dzień odżywiasz się niezdrowo i w pośpiechu,
 • zmagasz się z ciągłym przemęczeniem, drażliwością i kiepskim samopoczuciem,
 • masz szarą, matową cerę i osłabione włosy,
 • zauważasz u siebie niepokojące zmiany skórne (takie jak wypryski) i cienie pod oczami,
 • masz obniżoną odporność.

Detoksykację często stosują osoby, które chcą odwrócić skutki złej diety oraz ci, którzy wychodzą z nałogu (tytoniowego bądź alkoholowego).

Dieta oczyszczająca nie jest jednak dla każdego. Do osób, które muszą z niej zrezygnować, należą: kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci i nastolatki w okresie dojrzewania, osoby chore na nadczynność tarczycy oraz osoby z niedowagą, depresją, chorobą nowotworową, gruźlicą. Inne choroby przewlekłe również są przeciwwskazaniem do zastosowania detoksu.

Dieta oczyszczająca organizm może spowodować wiele niedoborów, zmianę samopoczucia, osłabienie. Jeśli więc zdecydujemy się na jej przeprowadzenie, to tylko pod kontrolą specjalisty. To dieta tylko dla osób, zdrowych. Wykluczone jest jej długotrwałe stosowanie.

Oczyszczanie organizmu – od czego zacząć?

Detoks można przeprowadzić za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety i różnych kuracji oczyszczających. W tym miejscu raz jeszcze warto wspomnieć, że każda duża zmiana w codziennym odżywianiu powinna być skonsultowana z lekarzem i profesjonalnym dietetykiem. Nieodpowiedni dobór diety lub kuracji oczyszczającej może skutkować innymi poważnymi dolegliwościami.

Właściwa detoksykacja musi być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Najpierw upewnij się, że Twój ogólny stan zdrowia pozwala na wprowadzenie modyfikacji żywieniowych (konsultacja z lekarzem i dietetykiem). Następnie przez kilka dni uważnie notuj, co jesz i pijesz w ciągu dnia. Dzięki temu uświadomisz sobie, jak często w Twoim jadłospisie pojawiają się produkty wysoko przetworzone. Zacznij je eliminować. Przed przystąpieniem do właściwego odtruwania z Twojego codziennego menu powinny sukcesywnie znikać:

 • produkty wysoko przetworzone,
 • słodycze i słodkie napoje gazowane,
 • kawa i mocna, czarna herbata,
 • cola i napoje energetyzujące,
 • czerwone mięso, mleko, jaja i inne produkty pochodzenia zwierzęcego,
 • mąka pszenna,
 • alkohol i inne używki.

Po wyeliminowaniu powyższych produktów z diety będziesz gotowy na oczyszczenie organizmu.

Co oczyszcza organizm? Przede wszystkim zdrowa dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta ma niebagatelny wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Co więcej, właściwie dobrana  skutecznie odtruwa i oczyszcza organizm. Diety odtruwające najczęściej oparte są o warzywa i owoce. Oczyszczanie organizmu z toksyn może przyjmować różne formy. Najpopularniejsze z nich to:

 • dieta mieszana, w której tylko jeden posiłek zastępowany jest przez warzywa i owoce,
 • dieta jednodniowa – polega na wyznaczeniu sobie jednego oczyszczającego dnia w tygodniu, w którym jemy tylko warzywa i owoce,
 • dieta kilkudniowa, czyli najbardziej powszechny sposób na odtruwanie organizmu – taka dieta ma działanie profilaktyczne i zdrowotne,
 • dieta kilkutygodniowa – może trwać od dwóch do nawet sześciu tygodni (bardzo duże ryzyko niedoborów, niebezpieczna dla zdrowia)

Jakie są założenia diety? Przede wszystkim komponuj posiłki tak, by nie zawierały soli, tłuszczu oraz zbyt dużej ilości węglowodanów i białka. Jedz więcej warzyw niż owoców. Owoce zawierają fruktozę – naturalny cukier, który mimo wszystko jest dość kaloryczny. Poniżej znajdziesz listę produktów i dań dozwolonych w diecie oczyszczającej:

 • świeże owoce i warzywa,
 • soki owocowe (ze świeżo wyciskanych owoców), koktajle warzywne i owocowe, soki owocowo-warzywne – najlepiej domowej roboty,
 • zupy warzywne,
 • sałatki (warzywne i owocowe),
 • kasze: jaglana, jęczmienna i pęczak,
 • cytryna,
 • herbatki ziołowe i zielona herbata,
 • z nabiału tylko: kefir, maślanka lub serwatka,
 • po siedmiu dniach do jadłospisu można stopniowo zacząć dodawać: chude mięso i ryby.

Detoksykacja organizmu – moc naturalnych składników

Warzywa i owoce mają działanie alkalizujące (zasadotwórcze), a więc przeciwne do działania kwasotwórczego. Przyjmuje się, by podczas oczyszczania jeść minimum pół kilograma surowych warzyw i około 300 gramów świeżych owoców dziennie. Komponując soki i koktajle, najlepiej sięgać po koper włoski, pora, szparagi i ananasa. Soki warzywne można miksować praktycznie ze wszystkich warzyw, choć najbardziej polecane są: marchewka, pomidor, ogórek, rukola i pietruszka. W przypadku owoców trzeba unikać tych, które mają najwięcej cukru, czyli głównie bananów i mango.

Spożywaj produkty z dużą zawartością błonnika. W diecie oczyszczającej będą to przede wszystkim kasze (na przykład jaglana i gryczana). Oprócz odpowiednio skomponowanych posiłków kluczowe jest także picie dużych ilości wody. Podczas oczyszczania powinieneś wypijać minimum dwa i pół litra płynów dziennie. Według zasad diety sposobem na odkwaszenie organizmu jest picie codziennie rano (na czczo) szklanki ciepłej wody z połówką cytryny. Podczas diety oczyszczającej taką mieszankę możesz pić przed każdym posiłkiem. Jeśli woda z samą cytryną jest dla Ciebie zbyt kwaśna, dodaj do niej sok z połówki pomarańczy.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych produktów (głównie warzyw i owoców), których drogocenne właściwości pomagają oczyścić organizm z toksyn. Co więcej, przytoczone przykłady przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, poprawy samopoczucia oraz wyglądu zewnętrznego. Dlatego warto mieć je na uwadze nie tylko podczas oczyszczania, ale również w codziennym jadłospisie.

 • Woda. Nie ma życia bez wody. Każdy to wie, a mimo wszystko tak często zapominamy o właściwym nawadnianiu! Tymczasem woda filtruje nerki oraz usuwa uboczne skutki przemiany materii i toksyny. Jeśli pijesz za mało wody, częściej mogą występować u Ciebie bóle głowy, zaparcia, suchość skóry i uczucie zmęczenia. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie narządy potrzebują wody do prawidłowego funkcjonowania.
 • Cytryna. Odkwasza organizm, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie jelit oraz wspomaga pracę wątroby (usuwa toksyny i ułatwia rozpuszczanie kamieni żółciowych).
 • Zielona herbata. Zawiera katechiny (związki wspomagające spalanie tłuszczów) oraz polifenole, które pozwalają oczyścić organizm z toksyn (głównie z wolnych rodników tlenowych, powodujących nowotwory i choroby układu krążenia). Zielona herbata pozwala również oczyścić organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Najlepiej zalewać ją wodą o temperaturze około 80 stopni Celsjusza.
 • Żurawina. To owoc, który wpływa na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Wraz z moczem wydalane są z organizmu toksyny. Dlatego żurawina powinna być wprowadzona do diety oczyszczającej. Świeże owoce i sok z żurawiny zawierają sporo błonnika, przeciwutleniaczy i innych substancji o właściwościach antybakteryjnych. Podobne drogocenne właściwości mają także owoce takie jak: maliny, wiśnie i jagody.
 • Buraki. Źródło błonnika i betaniny (barwnika zwanego czerwienią buraczaną). Buraki usprawniają pracę wątroby i woreczka żółciowego, co znacznie wpływa na odtruwanie organizmu.
 • Kasza jaglana. Kolejne cenne źródło błonnika, wspomagające oczyszczanie organizmu z toksyn, zalegających w układzie pokarmowym. Kasza jaglana ma właściwości antytoksyczne i przeciwgrzybicze.
 • Kiszona kapusta. Zawiera probiotyki, liczne przeciwutleniacze, witaminy i minerały (w tym siarkę). Dzięki temu usprawnia pracę wątroby i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
 • Seler (pod każdą postacią: zarówno naciowy, jak i korzeniowy). Zawiera dużo błonnika, dzięki czemu pobudza przemianę materii i usuwa kwas moczowy. Nadmierna ilość kwasu moczowego w organizmie może prowadzić do odkładania się go w postaci kryształów w stawach.
 • Natka pietruszki. Zawiera dużo chlorofilu, który wspomaga proces oczyszczania. Działa również korzystnie na układ moczowy.
 • Figi. Te owoce mają silne właściwości przeciwpasożytnicze, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i odtruwające. Korzystnie wpływają na układ pokarmowy oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi. Zawierają błonnik, co wspomaga oczyszczanie jelit.
 • Jabłka. Zawierają kwercetynę (związek, który zwalcza wolne rodniki i wiąże część toksycznych metali) oraz kwasy organiczne, które eliminują substancje toksyczne.  Obecny w jabłkach potas sprzyja usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii.

Jak oczyścić organizm z toksyn domowymi sposobami? Siła ziół

W diecie oczyszczającej naturalne oczyszczanie organizmu można wspomóc również ziołami. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na spożywanie ziół, a stosujesz jakiekolwiek leki – powiedz o tym lekarzowi. Wiele ziół wchodzi w interakcje z lekami, więc to bardzo ważne. Zioła i rośliny wykorzystywane w detoksykacji organizmu to między innymi:

 • Skrzyp polny. Działa korzystnie na układ moczowy, pozwala na odtrucie organizmu.
 • Brzoza. Wykazuje działanie podobne do skrzypu polnego.
 • Czystek. Wypłukuje z organizmu metale ciężkie. Regularne picie naparu z czystka polecane jest przede wszystkim mieszkańcom dużych miast.
 • Pokrzywa. Wspomaga przemianę materii, zmniejsza obrzęki.
 • Rumianek. Działa korzystnie na układ pokarmowy, ułatwia trawienie i wypróżnianie.
 • Mięta. Wykazuje podobne właściwości jak rumianek.
 • Ostropest plamisty. Choć nazwa może brzmieć obco, na pewno spotkałeś się kiedyś z tą rośliną z rodziny astrowatych. Ostropest wspomaga oczyszczanie toksyn, które gromadzą się w organizmie po spożyciu alkoholu. Picie naparów z ostropestu wspomaga także zdrowie wątroby.

Jak pozbyć się toksyn z organizmu? Detoks sokowy

W ostatnim czasie jedną z popularniejszych metod na oczyszczanie organizmu stał się detoks sokowy. Ta kuracja oczyszczająca idealnie wpisuje się w założenia zwolenników detoksykacji. To rodzaj diety oparty tylko o soki owocowo-warzywne. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o tym sposobie oczyszczania organizmu.

#1 Zasady detoksu sokowego:

Detoks sokowy to niskotłuszczowy i niskobiałkowy program oparty o warzywa i owoce. Przez siedem dni kuracji wszystkie posiłki zastępuje się świeżo wyciśniętymi, niesłodzonymi sokami owocowymi i warzywnymi. Soki owocowe najlepiej pić na śniadanie i w porze obiadu, a koktajle warzywne – po południu i wieczorem. Produkty możesz wybrać samodzielnie, choć polecamy szczególnie te, które wspomagają oczyszczenie organizmu (na przykład: jabłka, buraki, seler, natka pietruszki, sok z kiszonej kapusty). Inspiracje i pomysły na pyszne koktajle owocowo-warzywne z pewnością znajdziesz w Internecie. Kurację można uzupełnić piciem wody z cytryną (najlepiej na czczo) i naparów ziołowych (głównie z pokrzywy, mięty i kopru włoskiego).

#2 Przygotowanie do detoksu sokowego:

Do detoksu sokowego, podobnie jak do każdej kuracji oczyszczającej organizm, trzeba odpowiednio się przygotować. Drastyczna zmiana nawyków żywieniowych na pewno będzie miała wpływ na Twoje zdrowie i przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Dieta sokowa nie przewiduje spożywania innych produktów niż koktajle warzywne i owocowe. Dlatego na długo przed rozpoczęciem detoksu stopniowo eliminuj ze swojego codziennego menu słodycze, produkty tłuste i wysoko przetworzone. Sukcesywnie zmniejszaj także kaloryczność posiłków. Dzięki temu Twój organizm nie dozna szoku po przejściu na dietę sokową.

Kolejna ważna kwestia, związana z przygotowaniem do oczyszczania organizmu za pomocą diety sokowej, to wyposażenie Twojej kuchni. Idealnym narzędziem do przygotowywania pysznych i zdrowych soków jest wyciskarka wolnoobrotowa. Zanim wykupisz pół warzywniaka, upewnij się, że masz takie urządzenie w domu.

Warto również wcześniej mniej więcej zaplanować, jaki sok przygotujesz danego dnia. Dzięki temu zawsze będziesz miał pod ręką świeże owoce i warzywa.

#3 Przeciwwskazania:

Detoks sokowy może być szkodliwy dla zdrowia niektórych osób. Należą do nich osoby z chorobami przewlekłymi (takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie), kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci i młodzież. Generalnie tylko osoby zdrowe mogą wziąć pod uwagę tę formę dostarczenia do organizmu substancji bioaktywnych. Zawsze zanim rozpoczniesz przygotowania do diety sokowej, porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem i profesjonalnym dietetykiem. Dietetycy z Maczfit są do Twojej dyspozycji. Chętnie odpowiedzą na pytania i rozwieją wątpliwości związane z rozpoczęciem diety sokowej.

#4 Efekty detoksu sokowego:

Warzywa i owoce to podstawa zdrowej, zbilansowanej diety. To także źródło cennych witamin, składników odżywczych i błonnika. Tygodniowy detoks sokowy bez wątpienia stanowi bombę witaminową  dla Twojego organizmu. Taka kuracja pozwala wyeliminować toksyny z organizmu, odwrócić skutki złej diety i w krótkim czasie dostarczyć do organizmu skoncentrowane serum substancji bioaktywnych. Efekt tych zmian zauważysz od razu. Nie tylko poprawi się Twoje ogólne samopoczucie, ale również wygląd zewnętrzny. Detoks sokowy korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Cera staje się rozjaśniona, a włosy i paznokcie mocne i odżywione. Dieta sokowa pomaga także we wzmocnieniu odporności.

#5 Najlepsza pora na detoks sokowy:

Decyzję o tygodniowej kuracji sokowej możesz podjąć praktycznie w każdej chwili. Najlepszą porą na samodzielne przygotowywanie soków owocowych i warzywnych jest oczywiście lato. W tym czasie stragany i półki sklepowe wręcz uginają się od świeżych owoców i warzyw sezonowych. Jeśli nie chcesz samodzielnie planować i przygotowywać swojej kuracji oczyszczającej, możesz skorzystać z gotowej oferty Maczfit.

Jaki detoks wybrać? Detoks sokowy od Maczfit

W Maczfit wiemy, że dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.    Możemy zaproponować naszym klientom zdrowe i pyszne soki z programu „Detox Me”. Kurację oczyszczającą „Detox Me” kierujemy do osób, które chcą dokonać przełomu w swoim odżywianiu. Nasze soki działają wielokierunkowo, czyli idealnie wpisują się w założenia kuracji oczyszczającej. Każdy dzień kuracji to inny zestaw starannie opracowanych świeżych soków o unikalnej kompozycji. W naszych sokach znajdziesz takie składniki jak: sok z cytryny, mięta, ogórek, grejpfrut, pomarańcza, jabłko, burak, seler naciowy kurkuma, pokrzywa, trawa cytrynowa czy szałwia. Szeroka oferta pozwala na łatwe dopasowanie zestawu do swoich upodobań. Zdrowo i tak jak lubisz – wybierz detoks sokowy w Maczfit! Dodatkowe zalety programu „Detox Me” to wygodna butelka (400 ml) oraz łatwy sposób zamawiania. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.

Reasumując, dieta oczyszczająca organizm nie jest dla wszystkich. Jej zastosowanie mogą rozważyć osoby zdrowe, po uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Sama konieczność stosowania specjalnej diety oczyszczającej organizm jest wątpliwa naukowo. Niemniej krótkotrwałe korzystanie np. z detoksu sokowego Maczfit może dostarczyć organizmowi wielu korzystnie działających składników bioaktywnych, witamin w płynnej, skondensowanej formie. 

Wybierz dietę dla siebie!

Pyszny i zdrowy catering od Maczfit

Zamów dietę pudełkową
 
autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Zobacz kolejny artykuł

zdrowe_przepisy_na_smoothie

Zdrowe przepisy na smoothie

sezonowe warzywa i owoce

Sezonowe warzywa i owoce – co i kiedy warto jeść?

jak zmotywowac sie do ćwiczeń

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

dieta witariańska

Dieta witariańska – zasady, efekty, jadłospis

brak_apetytu_u_dziecka

Brak apetytu u dziecka. Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Polecane artykuły

zdrowe_przepisy_na_smoothie

Artykuły

Odżywianie

Zdrowe przepisy na smoothie

27 września 2023
sezonowe warzywa i owoce

Artykuły

Odżywianie

Sezonowe warzywa i owoce – co i kiedy warto jeść?

22 września 2023
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: