Spis treści
Czekolady i pralinki, batony i ciastka, lizaki i lody – słodycze uwielbiane są zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Po słodką przekąskę sięgamy, żeby uczcić sukces lub poprawić sobie humor po gorszym dniu. Niestety, cukier uzależnia, a jedzenie słodyczy w nadmiarze wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale również zwiększa ryzyko zachorowania na różne choroby. Jak ograniczyć jedzenie słodyczy? Zapraszamy do lektury!
Aby przestać jeść słodycze, należy najpierw uświadomić sobie jedną ważną kwestię. Cukier znajduje się obecnie nie tylko w sklepowych słodyczach i wyrobach cukierniczych, ale także w wielu innych artykułach spożywczych (napojach, płatkach śniadaniowych, sosach, gotowych daniach typu instant). Cukier ukryty może widnieć na etykiecie pod następującymi nazwami:
Sklepowe słodycze składają się głównie z cukru i tłuszczu. Nadmierne jedzenie słodyczy wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Niezdrowa, źle zbilansowana dieta oparta na żywności wysoko przetworzonej (fast food, dania typu instant) i słodkich przekąskach powoduje nadkonsumpcję cukru.
Aby zrezygnować ze słodyczy w nadmiarze, warto najpierw znaleźć przyczynę problemu. Dlaczego tak trudno oprzeć się zjedzeniu kolejnej porcji słodkości?
Jak przestać jeść słodycze? To pytanie zadaje sobie wiele osób (nie tylko tych na diecie odchudzającej). Sprawdź poniższe wskazówki i dokonaj zmian w swojej diecie.
Zastanów się: kiedy najczęściej jesz słodycze? Czy ochota na słodkości przychodzi po treningu, czy może musisz mieć pod ręką coś słodkiego w pracy? Zajadasz stres czy świętujesz paczką ciastek kolejne sukcesy? Zdiagnozowanie problemu to pierwszy krok do zmiany stylu życia na zdrowszy.
Aby ograniczyć słodycze, warto również wykonać kontrolne badania krwi (badanie poziomu glukozy, magnezu i hormonów tarczycowych). Może okazać się, że Twoja chęć sięgania po czekoladę wynika z choroby. Wtedy odpowiednie leczenie pozwoli znacznie ograniczyć ten problem.
Zapotrzebowanie kaloryczne (energetyczne) to liczba kalorii, jakiej dziennie potrzebuje organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Jeśli stosujesz diety niskokaloryczne, doprowadzasz do uruchomienia mechanizmów obronnych. Organizm ma wówczas jeden cel: ochronić Cię przed wygłodzeniem. Wtedy występuje potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego, stanowiącego szybki zastrzyk energii.
Zdrowe odżywianie to przygotowanie posiłków o odpowiedniej kaloryczności, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów) we właściwych ilościach. Do codziennego jadłospisu należy włączyć także źródła witamin i składników mineralnych.
Dobrze ułożony jadłospis pomoże Ci przestać jeść słodycze. Ważna jest także regularność posiłków. Najlepiej jeść 4-5 posiłków dziennie w odstępach co 3-4 godziny.
Rezygnacja ze słodyczy powinna odbywać się stopniowo. Na początek warto zmniejszyć ilość cukru dodawanego do kawy czy herbaty. Obniżenie progu słodkości to dobre ćwiczenie na silną wolę. Mamy jednak dobrą wiadomość. Organizm szybko się przyzwyczaja, więc z czasem zaczniesz odczuwać słodki smak zupełnie inaczej niż wcześniej.
Zacznij od 3/4 dni w tygodniu, w których możesz jeść słodycze (w rozsądnych ilościach), a po miesiącu ustal tylko 1-2 takie dni. Staraj się nie myśleć o jedzeniu słodyczy, spróbuj nowego hobby lub zwiększ aktywność fizyczną.
Dobrym sposobem na to, aby przestać jeść słodycze, jest zaproszenie do wyzwania bliskiej osoby. Może Twoja przyjaciółka też jest uzależniona od słodkiego smaku? Zaproponuj jej dołączenie do wyzwania. Dzięki temu możecie wymieniać się spostrzeżeniami i motywować nawzajem.
Jak przestać jeść słodycze? Stosować dietę ze zdrowymi zamiennikami. Jeśli nie wyobrażasz sobie pić gorzkiej kawy czy herbaty, sięgaj po słodziki. Do najpopularniejszych należą: stewia, ksylitol i erytrytol. Czekolada to Twój lek na całe zło? Lepiej jeść taką, która zawiera jak największą ilość kakao i jak najmniejszą ilość cukru.
W ograniczeniu słodyczy pomoże odpowiednio zbilansowany jadłospis pełen zdrowych przekąsek. Zdrowe przekąski możesz przygotowywać w domu i pakować do lunchboxa do pracy. Jakie zamienniki słodyczy wprowadzić do menu?
Właściwe nawodnienie organizmu to podstawa zdrowego trybu życia. Jak przestać jeść słodycze? Unikaj napadów głodu, miej zawsze pod ręką butelkę z wodą mineralną. Woda daje uczucie sytości, a do tego wspomaga procesy trawienne. O wodzie pamiętaj szczególnie wtedy, gdy uprawiasz intensywną aktywność fizyczną.
Jeśli chcesz nagrodzić się po treningu, zamiast czekolady wybierz pożywny sok owocowo-warzywny (bez sztucznych dodatków, barwników, konserwantów i przede wszystkim – bez dodatkowego cukru).
Jak wspomniano na początku artykułu, cukier obecny jest w wielu produktach spożywczych. Znajdziesz go nawet tam, gdzie początkowo się go nie spodziewasz. Jak przestać jeść cukier w nadmiarze? Silna wola nie zawsze wystarczy. Trzeba być także świadomym konsumentem.
Podczas zakupów czytaj etykiety. Im prostszy skład produktu, tym lepiej. Możesz także pobrać aplikację na telefon, która pomoże Ci rozszyfrować nazwy poszczególnych związków.
Wiesz już, jak przestać jeść słodycze. Martwisz się, że nie uda Ci się ułożyć pożywnego jadłospisu pełnego zdrowych zamienników cukru? Sprawdź ofertę Maczfit.
W każdym zestawie diet pudełkowych oferujemy danie na słodko. Poniżej kilka inspiracji z kuchni Maczfit.
Zachęcamy również do bezpłatnej konsultacji z dietetykiem Maczfit. Nasz specjalista doradzi, jak ograniczyć cukier w jadłospisie i w jaki sposób dopasować wariant kaloryczny menu do swojego dziennego zapotrzebowania.