Artykuły

Dieta OXY – na czym polega? Poznaj najważniejsze zasady

14 grudnia 2023

autor postu Marta Majek
Marta Majek
dieta oxy

Pamiętasz dietę Dukana opracowaną przez francuskiego lekarza Pierra Dukana? Obecnie rosnącą popularnością cieszy się inny wysokobiałkowy sposób żywienia, a mianowicie dieta OXY. W tym artykule odpowiemy na pytania: na czym polega dieta OXY i czy jest bezpieczna dla zdrowia? W tekście znajdziesz również listy produktów dozwolonych na każdym etapie tej diety wysokobiałkowej.

Na czym polega dieta OXY?

Na czym polega dieta OXY? Czym różni się od popularnej niegdyś diety Dukana?

Dieta Dukana to jadłospis wysokobiałkowy i niskowęglowodanowy. Pierre Dukan podzielił swoją dietę na cztery fazy. Zgodnie z zasadami diety na niektórych etapach można spożywać wyłącznie produkty wysokobiałkowe. Odchudzanie na diecie Dukana trwa miesiące, a nawet lata. Jej twórca i miłośnicy zapewniali o spektakularnych efektach (szybka redukcja masy ciała), jednak dieta Dukana do dziś nie zyskała aprobaty dietetyków. Wszystko ze względu na liczne skutki uboczne (zaparcia, osteoporoza, obciążenie nerek i wątroby, choroby nerek), wysokie ryzyko efektu jo-jo i niedoborów podstawowych składników pokarmowych.

Dieta OXY ma być odpowiedzią na niedoskonałości programu żywieniowego Dukana. Podstawą diety OXY również są produkty białkowe. Nowy sposób żywienia nie wyklucza całkowicie węglowodanów, a jedynie zmniejsza ich ilość. Cenne węglowodany, pochodzące z owoców, dostarczane są za pomocą koktajlu OXY (shake żurawinowy), który należy spożywać codziennie (zwłaszcza w drugiej i trzeciej fazie diety).

Istotną różnicą między programem Dukana a dietą OXY jest fakt, że ten drugi program trwa jedynie cztery tygodnie. Czy zatem nowa dieta proteinowa jest bezpieczna dla zdrowia? Przekonajmy się.

Główne zasady diety OXY

Zanim jednak przejdziemy do zalet, wad i efektów diety OXY, sprawdźmy, z jakimi zasadami wiąże się ten model żywienia:

  1. Jadłospis diety OXY obejmuje głównie produkty białkowe – zarówno białko pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.
  2. Ważnym elementem diety jest shake z owoców żurawiny, kefiru i otrąb pszennych. Według twórców i zwolenników jadłospisu OXY shake pity regularnie wspiera detoksykację organizmu i oczyszcza drogi moczowe, redukując tym samym potencjalne skutki uboczne powstające przy zwiększonym udziale białka.
  3. Dieta OXY składa się z czterech faz, a każda z nich trwa siedem dni.
  4. Kaloryczność diety na poszczególnych etapach waha się od 1000 do 1500 kcal, co czyni ją dietą niskokaloryczną.
  5. Dietę OXY znajdziesz obecnie w Polsce pod czterema postaciami: OXY Classic, OXY Vege, OXY Vege + Fish, OXY Simple.
  6. OXY to dieta odchudzająca, która polega na wykluczeniu wielu podstawowych artykułów spożywczych na dwa tygodnie. Stosowanie diety OXY należy skonsultować z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem.

Etapy diety OXY

Dieta OXY to wysokobiałkowy model odżywiania składający się z czterech faz: detox, fat burning, step i balance.

Etap 1 diety – wstęp do redukcji masy ciała

Dietę OXY rozpoczyna detoks, czyli przygotowanie do odchudzania. Twórcy diety OXY przekonują, że spalanie tkanki tłuszczowej będzie efektywne dopiero wtedy, gdy oczyścimy organizm z nadmiaru toksyn.

Co ciekawe, pierwszy etap diety OXY nie zakłada żadnych restrykcji kalorycznych. Ograniczeniu nie ulegają również węglowodany czy tłuszcze. Osoba na diecie musi po prostu spożywać duże ilości warzyw i owoców (najlepiej w formie koktajli) oraz wykluczyć z jadłospisu wszystkie produkty wysoko przetworzone.

Etap 2 diety – szybka redukcja masy ciała przez spożywanie białka zwierzęcego

Drugi etap stosowania diety OXY (fat burning) ma zapewnić szybką redukcję masy ciała. W tej fazie należy znacznie zwiększyć podaż białka pochodzenia zwierzęcego. Spożywanie białka zwierzęcego w dużych ilościach nasila proces termogenezy, co może przekładać się na redukcję tkanki tłuszczowej.

W fazie fat burning udział białka zwierzęcego w codziennym jadłospisie wynosi aż 35%. Dla równowagi należy pić wspomniany wyżej koktajl żurawinowy. W drugiej fazie diety OXY wyklucza się inne owoce, trzeba zrezygnować także z pełnoziarnistych produktów zbożowych i źródeł tłuszczu.

Etap 3 stosowania diety OXY – utrwalenie osiągniętych dotąd efektów przez spożywanie białka roślinnego i zwierzęcego

Zadaniem trzeciego etapu diety OXY (step) jest utrwalenie dotychczasowych efektów, jak również kontynuacja spalania tkanki tłuszczowej.

Oprócz zwierzęcych produktów wysokobiałkowych należy wprowadzić białko roślinne (w stosunku 50:50) w postaci nasion roślin strączkowych. Wciąż trzeba pamiętać o koktajlu OXY i spożywać go na przykład w postaci drugiego śniadania lub podwieczorku.

Etap 4 stosowania diety – powrót węglowodanów i tłuszczy

W ostatnim etapie diety OXY (balance) do jadłospisu wracają węglowodany i tłuszcze w proporcjach zgodnych z zaleceniami NIZP-PZH (Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny). W tej fazie nacisk kładzie się na utrwalenie efektów odchudzania i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, które mają pozostać z klientem już do końca życia.

Co można jeść na diecie OXY?

Wiesz już sporo na temat diety OXY, ale pewnie wciąż nurtuje Cię pytanie: z jakich produktów spożywczych można komponować przykładowy jadłospis?

Poniżej lista wraz z podziałem na poszczególne etapy.

Dieta OXY – jadłospis: produkty dozwolone w fazie 1:

  • produkty świeże i nisko przetworzone,
  • zwiększony udział warzyw i owoców (głównie pod postacią koktajli).

Dieta OXY – przykładowy jadłospis: produkty dozwolone w fazie 2:

  • białko pochodzenia zwierzęcego – mięso drobiowe (pierś z kurczaka, indyka), chuda wędlina, tuńczyk, dorsz, chudy nabiał, jaja,
  • koktajl z żurawiny, kefiru i otrębów (raz dziennie),
  • niewielkie ilości warzyw niskowęglowodanowych (jako dodatek), takich jak: ogórek, pomidor, szczypiorek, fasolka szparagowa, szpinak, cebula, por.

Produkty dozwolone w 3 fazie diety:

  • produkty z fazy 2,
  • białko pochodzenia roślinnego – nasiona roślin strączkowych, takie jak: fasola, soja, ciecierzyca, groch oraz produkty na ich bazie, takie jak: kotlety sojowe, mleko roślinne.

Produkty dozwolone w 4 fazie diety:

W tej fazie następuje powrót do klasycznej diety, czyli produktów, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach.

Jadłospis należy zatem uzupełnić o:

  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • warzywa i owoce,
  • oleje roślinne,
  • orzechy, pestki, nasiona.

Co można pić na diecie OXY?

Wspomniane wyżej koktajle (z żurawiny czy kefiru mango) oraz wodę mineralną. Na każdym etapie polecany jest również napar ziołowy (ziołowa herbata lub zielona herbata) oraz kawa bezkofeinowa.

Przykładowy jadłospis w diecie:

  • śniadanie: owsianka z borówkami, ziołowa herbata,
  • drugie śniadanie: shake żurawinowy,
  • obiad: pierś z kurczaka i grillowane warzywa, herbata ziołowa,
  • podwieczorek: kanapki z pełnoziarnistym pieczywem i jajkiem,
  • kolacja: pieczony łosoś, komosa ryżowa z groszkiem, herbata ziołowa.

Wady i zalety diety OXY

Zaletą diety OXY jest niewątpliwie krótki czas jej stosowania. Zgodnie z założeniami tkankę tłuszczową zaczynamy spalać już na drugim etapie diety, czyli w drugim tygodniu kuracji. Poza tym przepisy oparte głównie na białku zwierzęcym czy roślinnym nie są skomplikowane, a produkty wysokobiałkowe znajdziesz w każdym sklepie. Twórcy i zwolennicy tego sposobu żywienia podkreślają także, że dieta OXY to bezpieczniejszy program odchudzający niż popularna dieta Dukana.

Przejdźmy jednak do wad. W diecie OXY nacisk kładziony jest na produkty wysokobiałkowe, w związku z czym ten jadłospis nie jest dla wszystkich. Z diety muszą zrezygnować przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami nerek i wątroby, potwierdzonymi niedoborami pokarmowymi, anemią, cukrzycą, insulinoopornością, miażdżycą, nadciśnieniem, osteoporozą oraz chorobami tarczycy. Wysokobiałkowy sposób żywienia nie jest także dobry dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dieta w drugim etapie przypomina jadłospis wielu restrykcyjnych diet odchudzających. Z menu wykluczone są praktycznie wszystkie źródła węglowodanów i tłuszczów. Produkty zbożowe, warzywa i owoce zawierają cenny błonnik pokarmowy – związek warunkujący prawidłową przemianę materii. Z kolei zdrowe tłuszcze chronią układ nerwowy i zapobiegają chorobom układu krwionośnego.

Dieta OXY wiąże się również z większym ryzykiem efektu jo-jo. Po wszystkich dietach niskokalorycznych możemy zaobserwować, że zmniejszenie masy ciała w rzeczywistości nie jest spowodowane redukcją tłuszczu, ale utratą wody i zapasów glikogenu z organizmu.

Kolejną kontrowersją w diecie OXY są odtruwające koktajle. Organizm człowieka wykształcił szereg mechanizmów, które pozwalają na jego samodzielną detoksykację (pocenie się, oddawanie moczu, wypróżnianie). Główne centra detoksykacji w organizmie stanowią: nerki, wątroba, jelita, płuca i skóra. Oczywiście produkty takie jak żurawina wspomagają oczyszczanie, ale nie są remedium na toksyny. Poza tym dieta wysokobiałkowa zaburza proporcje składników odżywczych, a jeden koktajl w ciągu dnia tego nie zmieni.

Efekty diety OXY

Jakie efekty niesie ze sobą dieta OXY?

Opinie na ten temat są różne. Twórcy diety wprawdzie obiecują spadek masy ciała, ale jej rezultaty zależą od wielu czynników. 

Poza tym ewentualna redukcja tkanki tłuszczowej nie jest wynikiem wysokobiałkowego jadłospisu, a stosowania restrykcji kalorycznych. Pozostaje pytanie, czy warto narażać swój organizm na nową, jeszcze nie do końca przebadaną dietę, czy nie lepiej wybrać odpowiednio zbilansowaną dietę redukcyjną i zwiększoną aktywność fizyczną?

Lepsza alternatywa

Chcesz zmniejszyć masę ciała? Zależy Ci, aby Twoja tkanka tłuszczowa uległa zmniejszeniu?

Nie szukaj nowatorskich, modnych sposobów, postaw na odpowiednio zbilansowaną dietę redukcyjną z właściwym deficytem kalorycznym.

Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii niż przyjmuje z pożywieniem. Dzięki odpowiedniemu bilansowi odżywczemu nie musisz rezygnować z wartościowych produktów spożywczych. Wystarczy, że zmniejszysz wielkość porcji (zgodnie z indywidualnie dopasowanym deficytem) i zwiększysz aktywność fizyczną.

W utrzymaniu postanowień diety redukcyjnej pomaga catering dietetyczny Maczfit bogaty w niezbędne składniki odżywcze. U nas znajdziesz diety pudełkowe w różnych wariantach kalorycznych, więc z łatwością dopasujesz coś do swojego zapotrzebowania. Każda z diet Maczfit powstała pod okiem doświadczonego dietetyka. 

autor postu Marta Majek
Marta Majek

Absolwentka kierunku Żywienie człowieka i ocena żywności w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zaraz po obronie tytułu, zaczęła wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce. W Maczfit odpowiada za diety Vege i Wegan. Prywatnie pasjonatka sportów outdoorowych letnich i zimowych oraz makijażu. Uwielbia próbować nowych rzeczy w życiu i na talerzu.

Zobacz kolejny artykuł

cukry proste

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

lekkostrawne jedzenie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

dieta strażników wagi

Dieta Strażników Wagi. Na czym polega dieta punktowa?

produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste. Czym są i które wybierać?

jak pozbyc się wody z organizmu

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Polecane artykuły

cukry proste

Artykuły

Odżywianie

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

15 kwietnia 2024
lekkostrawne jedzenie

Artykuły

Odżywianie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

10 kwietnia 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: