Spis treści
Post przerywany to model żywieniowy, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Na jego podstawie powstała dieta IF (Intermittent Fasting), dostępna również w ofercie Maczfit. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zasadom postu przerywanego. Z tekstu dowiesz się, czym jest okno żywieniowe i jakie efekty przynosi dieta IF. Poznasz także wady i zalety postu przerywanego. Zapraszamy do lektury!
Post przerywany, zwany również dietą okienkową lub dietą IF (Intermittent Fasting), to model żywienia, w którym kluczową rolę odgrywa pora spożywania pokarmów. Post przerywany zakłada powstrzymywanie się od jedzenia w określonym czasie – przez określoną liczbę godzin w ciągu dnia lub przez określoną liczbę dni tygodnia (w zależności od wariantu diety IF). Z dietą IF związane jest pojęcie okna żywieniowego. Okno żywieniowe to czas spożywania posiłków. Post przerywany stosowany jest głównie u osób, które chcą schudnąć. Dieta IF staje się coraz bardziej popularna na całym świecie.
Wyróżniamy kilka wariantów postu przerywanego, z czego najbardziej popularne to metoda TRF (Time-Restricted Feeding) i ADF (Alternate-Day Fasting).
Na czym polega post przerywany TRF? Chodzi o wyznaczenie sobie w ciągu doby przedziału czasowego, w którym pościmy. Ustalony schemat musi być bezwzględnie powtarzany każdego dnia. Jeść można tylko podczas okna żywieniowego – jeśli nie zdążysz, posiłek przepada. Najpopularniejszym rodzajem postu TRF jest reguła 16:8. Post przerywany 16:8 polega na powstrzymywaniu się od jedzenia przez 16 godzin i jedzeniu podczas 8-godzinnego okna żywieniowego. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pierwszy posiłek zostanie zjedzony o 10.00, ostatni powinien przypaść na 18.00. Po tym czasie okno żywieniowe się zamyka. W przypadku, gdy późno chodzisz spać, możesz zjeść pierwszy posiłek przykładowo o godzinie 12.00, a ostatni o 20.00. Godziny posiłków warto ustalić pod kątem swoich potrzeb. Ważne, aby przestrzegać proporcji: 16 godzin postu, 8 godzin okna żywieniowego.
W modelu żywienia ADF 5:2 w ciągu tygodnia dwa razy przeprowadza się 24-godzinne posty. W tym przypadku post nie oznacza całkowitej rezygnacji z posiłków. Chodzi jedynie o to, aby dwa razy w tygodniu znacznie ograniczyć liczbę spożywanych kalorii (do 20-25% dziennego zapotrzebowania na kalorie). Przez pozostałe pięć dni można jeść normalnie. Post przerywany ADF przyjmuje też inne formy. Niektórzy wybierają opcję 1/1 (jeden dzień ograniczania kalorii przedzielony jednym dniem jedzenia), inni wybierają restrykcyjną głodówkę przez dwa dni w tygodniu.
Trzecią formą postu przerywanego jest jednodniowy post. Podczas 24-godzinnej głodówki można przyjmować tylko płyny.
Na czym polega dieta IF? Poznaj najważniejsze zasady postu przerywanego.
Post przerywany to jeden ze sposobów na redukcję masy ciała i tkanki tłuszczowej. Dieta IF stosowana jest najczęściej przez osoby, które:
Na temat diety IF pojawia się coraz więcej badań. Część z nich wskazuje, że IF jest tak samo skuteczny jak diety redukcyjne, inne, że skuteczność jest wyższa. Ustalenie ostatecznej wersji może potrwać, niemniej IF jawi się jako alternatywa dla diety redukcyjnej. Oczywiście nie jest to dieta przeznaczona dla każdego. Ostatnie badania udowodniły, że jedzenie i poszczenie w ściśle określonych blokach czasowych sprzyja poprawie pamięci długoterminowej. Według naukowców okresowe poszczenie może znacznie spowolnić proces powstawania zaburzeń funkcji poznawczych związanych z wiekiem. W badaniach na zwierzętach wykazano korzystny wpływ IF na masę ciała, a także zmniejszenie stresu oksydacyjnego.
Jak wiele modeli żywienia IF ma swoje wady i zalety. Poniżej zebraliśmy najważniejsze z nich.
Wiesz już, na czym polega post przerywany i jak spożywanie posiłków w określonych blokach czasowych wpływa na zdrowie. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na trzy pytania, które często zadają sobie osoby zainteresowane rozpoczęciem przygody z postem przerywanym.
Jeśli bierzesz suplementy, możesz je stosować w czasie okienka (przed, w trakcie lub po spożyciu pokarmów – w zależności od suplementu). Pamiętaj jednak, że każdą dodatkową suplementację warto wcześniej skonsultować z dietetykiem lub lekarzem.
Przeciwwskazaniem do stosowania Intermittent Fasting jest wysokie zapotrzebowanie kaloryczne. Osoby bardzo aktywne fizycznie powinny wybrać inną formę żywienia lub ograniczyć aktywność na czas postu. Oczywiście aktywność zależy od wybranego wariantu diety IF. Jeśli czeka Cię głodówka, wybierz lekkie formy ruchu (spacer, joga).
Na początku stosowania modelu odżywiania TRF mogą pojawić się bóle i zawroty głowy. Jeśli po tygodniu nie miną, warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że post przerywany jest dla Ciebie bezpieczny. Z czasem organizm przyzwyczaja się do nowego rytmu dnia i początkowe spadki energii nie wracają.
Chcesz schudnąć i odżywiać się zdrowo, ale nie masz czasu lub po prostu nie lubisz gotować? Catering dietetyczny to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z dietą IF. Jeśli zdecydujesz się na wariant 16:8, wystarczy zamówić 3 posiłki z gotowej diety Intermittent Fasting i rozłożyć je w równych odstępach czasowych.
Wszystkie posiłki z oferty Maczfit są odpowiednio zbilansowane, aby dostarczyć Ci energii i niezbędnych składników odżywczych. Do wyboru masz kilka wariantów kalorycznych. Wybierając gotową dietę IF, możesz zdecydować się na warianty: 1000, 1300, 1500, 1800 i 2000 kcal. Chcesz przekonać się, że można jeść zdrowo, smacznie i różnorodnie? Zamów zestaw próbny Intermittent Fasting na jeden lub trzy dni.
Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis prosto z kuchni Maczfit:
Owsianka na jogurcie z wiórkami różowej czekolady, dżem bananowo-cynamonowy i orzechy
Filet z morszczuka w sosie szpinakowym, czerwony ryż, pieczona papryka z czerwoną cebulką i sezam
Sałatka z indykiem, marchewką, papryką, ogórkami, nerkowcami, kolendrą i sos orzechowo-czosnkowy