Artykuły

Jedzenie z mikrofali – czy podgrzewanie w mikrofali szkodzi?

1 kwietnia 2021

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska
jedzenie z mikrofali

Im więcej zasad i teorii dotyczących zdrowego trybu życia, tym więcej różnych prawd i mitów. Ludzie nieustannie testują nowe rozwiązania, a naukowcy prowadzą badania ich wpływu na zdrowie i życie. Niestety, niektóre mity zostały tak mocno zakorzenione, że do dziś budzą wiele obaw i wątpliwości. Mowa między innymi o szkodliwości kuchenek mikrofalowych. W tym wpisie obalimy najpopularniejsze mity związane z podgrzewaniem jedzenia w mikrofali. Podpowiemy również, jak mądrze korzystać z tego urządzenia, aby przygotowane w nim dania były smaczne i zdrowe!

Jak działają kuchenki mikrofalowe?

Aby zrozumieć zasady działania mikrofalówki, warto wrócić na chwilę do lekcji fizyki, a konkretnie do tematu fal elektromagnetycznych. Uruchomiona kuchenka mikrofalowa zmienia energię elektryczną na fale elektromagnetyczne, zwane również mikrofalami. Mikrofale wprowadzają w drgania cząsteczki zawarte w jedzeniu i napojach. Dzięki wibracjom wytwarza się energia, a co za tym idzie – ciepło. W ten sposób zimny posiłek zamienia się w ciepłe danie.

Mikrofale najlepiej działają na cząsteczki wody. Woda silnie pochłania fale elektromagnetyczne, przekazując ciepło innym związkom wchodzącym w skład potrawy. W mniejszym stopniu mikrofale rozgrzewają tłuszcze, oleje i cukry. Częstotliwość fal kuchenki mikrofalowej wynosi 2,45 GHz. Taka wartość zapewnia zarówno szybkie podgrzanie żywności, jak i wnikanie mikrofal w głąb potrawy. Dzięki temu danie jest ciepłe nie tylko na powierzchni, ale również w środku.

W sklepach znajdziesz obecnie różne rodzaje kuchenek mikrofalowych: wolnostojące, do zabudowy, ceramiczne i ze stali nierdzewnej. Mimo wielu korzyści, wynikających z korzystania z tego urządzenia, wiele osób wstrzymuje się z zakupem. Obawy co do jedzenia z mikrofali mają przede wszystkim rodzice małych dzieci. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Największe mity o kuchence mikrofalowej

Z mitem jest jak z plotką – rozprzestrzenia się szybko i może spowodować wiele szkód. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych mitów o mikrofalówce wraz z argumentami na ich obalenie.

  • Kuchenka mikrofalowa emituje szkodliwe promieniowanie – MIT. Niektórzy błędnie porównują mikrofale z falami wysokoenergetycznymi, takimi jak promienie rentgenowskie. Promieniowanie rentgenowskie to forma promieniowania jonizującego – duże dawki tych fal uszkadzają tkanki i komórki w organizmie. Fale mikrofalowe są formą promieniowania niejonizującego – wytwarzają znacznie niższą wartość energii i w żaden sposób nie uszkadzają tkanek i komórek, ani też nie zakłócają ich pracy.
  • Korzystanie z kuchenki mikrofalowej może powodować raka – MIT. To kolejna fałszywa teoria, związana ze skutkami promieniowania. Pole elektromagnetyczne wewnątrz kuchenki jest za słabe, aby działanie mikrofali mogło uszkodzić DNA komórek. Poza tym urządzenie zostało tak zbudowane, że mikrofale nie wydostają się na zewnątrz.
  • Mikrofalówka interferuje z innymi urządzeniami elektronicznymi – MIT. Urządzenia takie jak telefon komórkowy, router Wi-Fi, niania elektroniczna również działają na zasadzie mikrofal. Korzystanie z kuchenki nie zakłóca pracy innych urządzeń, gdyż każde z nich pracuje na innej częstotliwości.
  • Podgrzewanie w mikrofalówce sprawia, że jedzenie traci swoje właściwości odżywcze – MIT. To jedna z najpopularniejszych teorii wszystkich przeciwników mikrofalówek. Warto zaznaczyć, że podczas każdej obróbki cieplnej znikają pewne właściwości odżywcze potraw. Wiele substancji (chodzi głównie o witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze) ulega rozpadowi w wysokich temperaturach. W przypadku niektórych składników podgrzewanie w mikrofalówce może spowodować mniejsze straty niż inny rodzaj obróbki termicznej.

Im dłużej trwa proces podgrzewania, tym jedzenie traci więcej wartości odżywczych. Patrząc z tej perspektywy, najlepiej podgrzewać żywność w mikrofalówce. Dzięki korzystaniu z mikrofali znacznie ograniczasz długość obróbki termicznej. Poza tym do gotowania nie wykorzystujesz dodatkowej wody, w której mogłyby rozpuścić się na przykład witaminy.

  • Jedzenie z mikrofalówki jest toksyczne – MIT. Jeśli podgrzewanie posiłków w mikrofali odbywa się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, nie jest możliwe, by w jedzeniu znalazły się jakiekolwiek substancje toksyczne. Więcej o bezpieczeństwie przy odgrzewaniu posiłków z mikrofali dowiesz się w kolejnym akapicie.
  •  Jedzenie z mikrofali jest niezdrowe – MIT. Ten mit o kuchence mikrofalowej wynika z prostego skojarzenia: gotowe danie ze sklepu – podgrzewanie jedzenia w mikrofali. Tak naprawdę to, co wkładasz do kuchenki, zależy tylko od Ciebie. Jeśli codziennie sięgasz po wysoko przetworzone dania ze sklepu i odgrzewasz je w kuchence mikrofalowej, wyrabiasz niezdrowy nawyk żywieniowy. Jak udowodniono wyżej, nie jest to wina sprzętu, tylko Twojego wyboru. Posiłki typu instant zawierają mnóstwo cukrów, tłuszczów trans. Podgrzewane w mikrofali nadal nie będą zdrowe.

Czego nie wolno podgrzewać za pomocą kuchenki mikrofalowej?

Aby jedzenie z mikrofalówki było pyszne i zdrowe, należy przestrzegać kilku zasad. Istotną rolę odgrywają pojemniki, w których podgrzewane jest jedzenie. Najlepiej sprawdzą się naczynia szklane i ceramiczne. Do podgrzewania potraw nie należy używać pojemników metalowych oraz plastikowych, które zawierają szkodliwe związki BPA – bisfenolu A. BPA stosuje się powszechnie do produkcji butelek PET, plastikowych pojemników, puszek aluminiowych, zabawek. Według badań, związek bisfenolu A działa niekorzystnie na organizm – podrażnia drogi oddechowe, wywołuje alergie i zakłóca gospodarkę hormonalną.

Odgrzewanie posiłków w mikrofalówce nie może zastąpić gotowania. Dotyczy to przede wszystkim surowego mięsa. W kuchence mikrofalowej surowe mięso nie osiąga wystarczającej temperatury, aby zabić występujące w nim drobnoustroje czy pasożyty. Mikrofalówka nie nadaje się również do podgrzewania mleka kobiecego, jajek w skorupkach, winogron (ryzyko pęknięcia, rozerwania produktów).

Do korzystania z mikrofali należy podchodzić jak do każdej technologii – z rozwagą. Częstym błędem jest przegrzewanie napojów. Wiesz już, że mikrofale najszybciej docierają do cząsteczek wody. W efekcie temperatura napoju szybko dochodzi do temperatury wrzenia. Dlatego w przypadku napojów czas odgrzewania powinien być naprawdę krótki. Zminimalizuje to ryzyko poparzenia.

Korzystając z mikrofalówki należy dbać o jej czystość. Nie można dopuścić do namnażania się bakterii i upośledzenia funkcjonowania sprzętu.

Kuchenka mikrofalowa zalety użytkowania

Znasz już mity i wiesz, że odgrzewanie jedzenia w mikrofalówce (w odpowiednim pojemniku) nie ma wpływu na stan Twojego zdrowia. Co jeszcze sprawia, że mikrofalówka jest tak chętnie kupowanym urządzeniem?

  • Szybkie działanie – nie ulega wątpliwości, że dla wielu z nas najważniejszą obecnie wartością jest czas. Mikrofalówka jest w stanie podgrzać potrawy w kilka minut. Dzięki nowoczesnej technologii nie musisz martwić się tym, że po pracy czekają na Ciebie jeszcze długie godziny spędzone w kuchni.
  • Łatwość obsługi – korzystanie z mikrofalówki jest proste i bezpieczne. Podstawowe funkcje są łatwe do opanowania.
  • Energooszczędność – nowoczesne sprzęty z kategorii „małe AGD” powinny być również przyjazne środowisku. Coraz więcej mikrofalówek posiada wysoką klasę energetyczną, co pozwala zmniejszyć rachunki za prąd.
  • Wielofunkcyjność – najbardziej zaawansowane kuchenki mikrofalowe nie tylko podgrzewają potrawy, ale również posiadają funkcje grillowania i pieczenia

Kolejną zaletą korzystania z mikrofalówki jest fakt, że można za jej pomocą odgrzewać dania z cateringu dietetycznego Maczfit!

Catering dietetyczny Maczfit idealna opcja na szybkie i zdrowe danie z mikrofalówki

Jeśli nie masz czasu na gotowanie, a jednocześnie zależy Ci na pysznych posiłkach pełnych wartościowych składników, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W Maczfit wiemy, jak powinny smakować dania z cateringu dietetycznego. Dlatego przygotowaliśmy szeroką ofertę różnych diet pudełkowych.

Używane przez nas tacki pochodzą od certyfikowanego dostawcy, dlatego diety pudełkowe Maczfit możesz odgrzewać w mikrofalówce. Co więcej, naleśniki, pieczywo i inne wypieki, które znajdziesz w naszych zestawach, smakują po podgrzaniu jeszcze lepiej niż przed!

Reasumując, podgrzewanie posiłków w mikrofali nie jest szkodliwe, pod warunkiem spełnienia kilku zasad. Nie korzystajcie ze starych mikrofalówek, dbajcie o ich czystość oraz zwracajcie uwagę jakie pojemniki do nich wstawiacie.

 

 

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Zobacz kolejny artykuł

kompulsywne objadanie sie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

dobre samopoczucie

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa – czym jest i dlaczego jej potrzebujemy?

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie

regularne posiłki

Dlaczego regularne posiłki są ważne?

Polecane artykuły

kompulsywne objadanie sie

Artykuły

Odżywianie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

19 marca 2024
dobre samopoczucie

Artykuły

Ciekawostki

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

15 marca 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: