Artykuły

Suplementy diety – fakty i mity

17 czerwca 2020

autor postu Katarzyna Henel
Katarzyna Henel

Suplementy diety w wielu sytuacjach pomagają uzupełnić niedobory niezbędnych składników odżywczych. Łatwo jednak z nimi przeholować, zwłaszcza gdy dany składnik pojawia się w kilku różnych stosowanych przez nas suplementach i jeszcze w żywności wzbogacanej. Co warto wiedzieć o suplementach diety, by właściwie je stosować? Przedstawiamy najważniejsze fakty i dementujemy mity. 

Suplement diety – co to jest?

Suplementy diety mogą zastępować żywność – MIT

Suplementy – co to jest? Według definicji suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennej diety. Są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny. Co to znaczy? Suplementy diety zostały stworzone po to, by uzupełniać niedobory żywieniowe lub poprawiać kondycję organizmu w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na niektóre składniki. 

Jednak suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety – taki dopisek znajduje się na ulotce każdego suplementu. Sposób znakowania, prezentacja i reklama suplementów diety nie mogą przypisywać im właściwości zapobiegania, leczenia lub wyleczenia chorób.

Suplementy diety występują w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem. Przeznaczone są do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych. Nie można ich spożywać bez umiaru, ponieważ istnieje ryzyko przedawkowania.

Kiedy stosować suplementy diety?

Niektóre suplementy diety powinny być stosowane przez większość ludzi – FAKT

 Do takich suplementów diety należy witamina D3, zwłaszcza w szerokościach geograficznych, gdzie nie jest możliwa wystarczająca przezskórna synteza tej witaminy. Są też grupy osób, które ze względu na stan fizjologiczny, wiek czy stan zdrowia, mogą być bardziej narażone na niedobory, przez co mogą potrzebować suplementów diety. Są to:

  • kobiety ciężarne – w określonych przypadkach i zawsze po konsultacji z lekarzem powinny suplementować kwas foliowy, żelazo, jod, kwasy tłuszczowe DHA i w sytuacjach niedoboru, inne witaminy i składniki mineralne,
  • osoby na diecie niskoenergetycznej,
  • osoby starsze,
  • osoby stosujące diety eliminacyjne z ograniczeniem lub wyłączeniem niektórych składników pokarmowych,
  • kobiety po menopauzie – w przypadku, gdy występuje u nich niedobór wapnia,
  • osoby cierpiące na choroby, które upośledzają wchłanianie substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym, np. celiakia, nieswoiste choroby zapalne jelit.

Suplement diety a lek

Suplementy diety są tym samym, co leki – MIT

Suplementy diety są środkami spożywczymi i podlegają takim samym regulacjom prawnym jak produkty spożywcze. Forma, w jakiej występują (pastylki, kapsułki, drażetki, saszetki z proszkiem) oraz precyzyjne dawkowanie zacierają różnice między suplementem a lekiem. Oba produkty – leki i suplementy diety – kupujemy w aptece, w związku z tym może się wydawać, że jedne i drugie leczą oraz zapobiegają chorobom. W rzeczywistości tylko leki są substancjami leczniczymi, które zapobiegają chorobom i niwelują ich objawy. Suplementy diety są traktowane jak żywność – mogą uzupełniać dietę w kluczowe składniki odżywcze, ale nie mogą zapewnić powrotu do zdrowia.

Czy suplementy diety są bezpieczne?

Suplementy diety a zdrowie – stosowanie suplementów nie zawsze jest dla nas bezpieczne – FAKT

Z jednej strony, suplementy diety wprowadzane do obrotu nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów, jeśli są stosowane zgodnie ze wskazaniami producenta. Istnieje wiele substancji, które mogą występować w suplementach diety: witaminy, składniki mineralne, ale też np. aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik pokarmowy, luteina, probiotyki i prebiotyki oraz produkty pochodzenia roślinnego. Suplementy diety podlegają zasadom dotyczącym bezpieczeństwa żywności. 

Problem z bezpieczeństwem suplementów diety polega na niewielkiej kontroli ze strony producentów oraz braku informacji o zawartości substancji aktywnych. Dodatkowo, zagrożeniem może okazać się ich niewłaściwe stosowanie:

  • sięganie jednocześnie po kilka różnych suplementów, w których pojawiają się te same składniki,
  • nieuzasadniona suplementacja,
  • nieznajomość interakcji z innymi składnikami żywności lub lekami.

Nietrudno w ten sposób przedawkować niektóre substancje. Spożycie nadmiernej ilości witamin i składników mineralnych może wywoływać skutki uboczne. Stosowanie wysokich dawek niektórych substancji może być szkodliwe dla zdrowia. 

Z dietetycznego punktu widzenia zalecamy racjonalny sposób odżywiania, który zapewni pokrycie zapotrzebowania na wszystkie potrzebne witaminy i składniki mineralne. Po suplementy diety sięgaj w ostateczności, najlepiej wtedy, gdy zaleci Ci je lekarz. Zanim kupisz suplement diety, zasięgnij więc opinii lekarza lub dietetyka. 

Wybierając catering dietetyczny z menu Maczfit, możesz mieć pewność, że Twoja dieta będzie zawierała komplet składników odżywczych. Większość diet nie wymaga dodatkowej suplementacji. Zalecamy ją jedynie w przypadku, gdy dieta niskoenergetyczna lub eliminacyjna jest planowana na dłuższy czas. W tym celu warto skorzystać z naszej bezpłatnej konsultacji dietetycznej.  

autor postu Katarzyna Henel
Katarzyna Henel

Zobacz kolejny artykuł

co dodaje energii

Co dodaje energii? Lista produktów spożywczych

treść atrybutu alt

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i zapobieganie

ketoza

Ketoza – czym jest i jak wpływa na organizm?

budowa masy mięśniowej

Budowa masy mięśniowej – zdrowe sposoby na zbudowanie mięśni

keto śniadanie

Keto śniadania prosto z kuchni Maczfit

Polecane artykuły

co dodaje energii

Artykuły

Ciekawostki

Co dodaje energii? Lista produktów spożywczych

23 listopada 2023
treść atrybutu alt

Artykuły

Ciekawostki

Nadmiar wody w organizmie – przyczyny, objawy i zapobieganie

18 października 2023
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: