Artykuły

Ocet jabłkowy a odchudzanie – co trzeba wiedzieć?

16 kwietnia 2020

autor postu Katarzyna Henel
Katarzyna Henel
ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest zdrową alternatywą dla octu spirytusowego w kuchni. Oprócz kwasu octowego zawiera również kwas cytrynowy i mlekowy, a także flawonoidy i składanki mineralne. Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który świetnie sprawdza się do zakwaszania potraw oraz sporządzania dressingów do sałatek. Czy ocet jabłkowy jest również cudownym środkiem na odchudzanie? Nie do końca.

Ocet jabłkowy – przepis na odchudzanie?

Zanim przejdziemy do dywagacji na temat odchudzających właściwości octu jabłkowego, warto przedstawić sposób jego przyrządzenia. Ocet jabłkowy jest produktem fermentacji jabłek. Wystarczy 1,5 kg jabłek zalać 1,5 litra wody i dodać 3-5 łyżeczek miodu lub cukru. Owoce należy umieścić w dość szerokim słoju, niezwężającym się ku górze, aby dostarczyć odpowiednią ilość powietrza potrzebną do przeprowadzenia procesu fermentacji. Wierzch należy przykryć szmatką lub gazą. Fermentacja trwa od 2 do 5 tygodni. Kończy się, gdy woda przestaje się pienić. Wtedy należy przelać ocet do czystych, wyparzonych buteleczek i gotowe! Czy jest to niezawodny przepis na odchudzanie? O tym w dalszej części artykułu.

Ocet jabłkowy a odchudzanie – prozdrowotne składniki

Ocet jabłkowy składa się głównie z kwasu octowego, cytrynowego i mlekowego. Zawartość kwasu octowego wynosi od 4 do 8%. Ocet jabłkowy zawiera również pewne ilości aminokwasów, flawonoidów, pektyn, beta-karotenu oraz składników mineralnych, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Dzięki licznym substancjom polifenolowym (kwas galusowy, katechina, kwas kofeinowy, kwas parakumarynowy) wykazuje działanie antyoksydacyjne. Wysoka zawartość kwasu octowego może wspomagać lepsze wchłanianie niektórych składników z żywności, np. żelaza.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – jak działa na organizm?

Nieliczne badania naukowe (zazwyczaj przeprowadzane na zwierzętach) sugerują, że ocet jabłkowy może być pomocny w odchudzaniu, ponieważ ma potencjalne działanie regulujące gospodarkę lipidową i węglowodanową w organizmie. Wykazano m.in., że ocet jabłkowy może obniżać poziom cholesterolu we krwi i wartość ciśnienia tętniczego. Ponadto przypisuje się mu właściwości hepatoprotekcyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwnowotworowe. Ocet jabłkowy został nieco lepiej przebadany w kontekście cukrzycy typu 2. U osób pijących przed posiłkiem porcję wody z octem jabłkowym, wykazano lepsze wartości glikemii. W jednym z badań zaobserwowano, że wypicie 1 łyżki octu jabłkowego przed snem poprawiło wartości stężenia glukozy na czczo. Dlaczego ocet jabłkowy może działać w ten sposób? Prawdopodobnie dlatego, że kwas octowy spowalnia tempo opróżniania żołądka. To właśnie kwaśne środowisko żołądka rozpoczyna proces trawienia białek. Dzięki temu pokarm jest trawiony i wchłaniany zdecydowanie wolniej.

Właściwości te sprawiają, że ocet jabłkowy jest dobrym dodatkiem do zdrowej diety, lecz nie można przeholować z piciem octu jabłkowego. Każdy, kto zamierza wzbogacić dietę odchudzającą w “suplementację” octem jabłkowym powinien skonsultować to z lekarzem (użycie 1-2 łyżeczek octu jabłkowego dziennie jako dodatku do potraw nie wymaga konsultacji). Skutki uboczne, jakie mogą wynikać ze zbyt długiego stosowania dużych dawek octu jabłkowego, to przede wszystkim:

  • nadwyrężenie układu pokarmowego, zwłaszcza żołądka,
  • uszkodzenie szkliwa zębów,
  • podrażnienie błony śluzowej przełyku.

Octu jabłkowego na odchudzanie powinny się wystrzegać osoby, które chorują na: gastroparezę (zaburzenia motoryki żołądka) i chorobę wrzodową żołądka.

Jak pić ocet jabłkowy, żeby schudnąć?

Główną zasadą diety octowej jest wypijanie codziennie jednej szklanki napoju octowego. Jedną łyżkę octu (2-4 łyżeczki) należy rozcieńczyć w szklance wody. Taką miksturę wypija się 3 razy dziennie przed każdym głównym posiłkiem, szczególnie tym, zawierającym białko, co wspomoże jego trawienie. Zaleca się robienie, co jakiś czas, tygodniowych przerw, aby zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym. Należy przy tym stosować zdrową dietę, spożywać 4-5 posiłków dziennie i uprawiać aktywność fizyczną, a efekt będzie murowany! Tak twierdzą osoby polecające stosowanie octu jabłkowego na odchudzanie. My uważamy jednak, że sama dieta redukcyjna i aktywność fizyczna są wystarczające, aby przeprowadzić skuteczną dietę redukcyjną. Jeśli chcesz dodatkowo spożywać wodę z octem jabłkowym na odchudzanie, skonsultuj to z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Stosując dietę octową, obserwuj swój organizm, a gdy zauważysz niepokojące objawy, zrezygnuj z tego rodzaju “suplementacji”.

W Maczfit znajdziesz kilka propozycji zdrowych diet odchudzających. Specjalnie dla osób pragnących zredukować masę ciała przygotowaliśmy dietę SLIM o kaloryczności od 1000 do 1500 kcal. W menu znajdziesz pięć zdrowych, smacznych i lekkich posiłków. Pamiętaj, aby długotrwałe stosowanie diety niskoenergetycznej najpierw skonsultować z naszym dietetykiem.

autor postu Katarzyna Henel
Katarzyna Henel

Zobacz kolejny artykuł

kompulsywne objadanie sie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

dobre samopoczucie

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa – czym jest i dlaczego jej potrzebujemy?

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie

regularne posiłki

Dlaczego regularne posiłki są ważne?

Polecane artykuły

kompulsywne objadanie sie

Artykuły

Odżywianie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

19 marca 2024
dobre samopoczucie

Artykuły

Ciekawostki

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

15 marca 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: