Artykuły

Żywność a koronawirus – najczęściej zadawane pytania

29 kwietnia 2020

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska
żywność a koronawirus

W mediach panuje chaos informacyjny na temat żywności i koronawirusa. Warto więc zajrzeć na stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego, gdzie znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kwestii bezpieczeństwa żywności. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Czy wirus może przenosić się za pośrednictwem żywności?

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) koronawirus nie przenosi się poprzez żywność. Wniosek ten opiera się na wcześniejszych doświadczeniach z innymi wirusami – SARS i MERS. Mało prawdopodobne, aby wirus przenosił się przez żywność i dotychczas nie stwierdzono takiego przypadku. Produkty, które nie spełniają rygorystycznych zasad higieny żywności, nie są dopuszczane do obrotu, więc nie ma zagrożenia, że natkniemy się na takie w sklepie. Oczywiście istnieje niewielkie ryzyko, że koronawirus znajduje się na opakowaniu, dlatego po rozpakowaniu jedzenia, powinniśmy umyć ręce, zanim cokolwiek włożymy do ust.

Jak bezpiecznie przygotowywać żywność w domu?

Podczas przygotowywania posiłków należy myć ręce, narzędzia kuchenne, blaty robocze, deski. Powinniśmy zawsze pamiętać o separacji produktów surowych i już przygotowanych do spożycia, w celu uniknięcia zanieczyszczeń krzyżowych. To zasady, które powinny być przez nas przestrzegane cały czas nie tylko podczas pandemii koronawirusa. Zachowanie właściwej higieny w kuchni chroni przede wszystkim przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi prowadzącymi do zatruć pokarmowych.

Czy obróbka termiczna niszczy koronawirusa?

Skuteczne zniszczenie koronawirusa jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej kombinacji czasu i temperatury, np. obróbki termicznej w 60℃ przez 30 minut. Im wyższa temperatura, tym czas obróbki może być krótszy. Zatem w przypadku mięsa i innych produktów surowych, typowa obróbka termiczna (gotowanie, smażenie, pieczenie) skutecznie eliminuje zanieczyszczenia mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

Jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać podczas zakupów?

Przede wszystkim powinniśmy robić zakupy najrzadziej, jak to możliwe. Sklep, supermarket, centrum handlowe to miejsca, w których możemy spotkać potencjalnego nosiciela koronawirusa. Jeśli wybieramy się na zakupy, powinniśmy wybierać godziny otwarcia, w których ruch w tym miejscu jest najmniejszy. Przeciętny czas oczekiwania w kolejce możesz sprawdzić w wizytówce niektórych sklepów, wpisując w Google jego nazwę i adres – na wykresie widoczne są popularne godziny.

Przed wejściem do sklepu zdezynfekuj dłonie i włóż rękawiczki. Dotykaj tylko tego, co kupujesz. Unikaj przebierania, dotykania i odkładania na półkę produktów, które są bez opakowań, przeznaczone do spożycia bez mycia lub bez obróbki termicznej, np. pieczywo, wyroby cukiernicze, owoce, warzywa, bakalie. Po wyjściu ze sklepu ostrożnie zdejmij rękawice, starając się nie dotykać ich zewnętrznej powierzchni, wyrzuć do najbliższego kosza na śmieci.

Oprócz zakładania jednorazowych rękawiczek, w sklepie powinniśmy przestrzegać też innych zasad higieny:

  • zasłonić usta i nos – najlepiej maseczką jednorazową, płócienną maseczką z wymiennymi filtrami, szalikiem lub chustą,

  • powstrzymać kaszel i kichanie, a jeśli to niemożliwe, nie robić tego w kierunku towaru i innych osób,

  • utrzymywać zalecane odstępy między osobami w kolejce.

Czy zamawianie jedzenia jest bezpieczne?

Z powodu pandemii koronawirusa restauracje i bary w Polsce zostały zamknięte, lecz nadal w wielu miejscach można zamówić jedzenie do domu. Można też skorzystać z usług cateringowych. Wiele osób boi się zakażenia i rezygnuje z tego typu rozwiązań. Niesłusznie. Szczelnie zapakowane jedzenie dostarczane przez kuriera w formie bezkontaktowej dostawy (kurier zostawia paczkę przed drzwiami, w recepcji itp.) jest równie bezpieczne, jak żywności ze sklepu.

Nawet podczas przymusowego siedzenia w domu nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie jedzenia, a może wcale nie dotyczy Cię home office i nadal codziennie jeździsz do pracy? Skorzystaj z bezpiecznego cateringu dietetycznego Maczfit. Wypróbuj

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Zobacz kolejny artykuł

cukry proste

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

lekkostrawne jedzenie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

dieta strażników wagi

Dieta Strażników Wagi. Na czym polega dieta punktowa?

produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste. Czym są i które wybierać?

jak pozbyc się wody z organizmu

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Polecane artykuły

cukry proste

Artykuły

Odżywianie

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

15 kwietnia 2024
lekkostrawne jedzenie

Artykuły

Odżywianie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

10 kwietnia 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: