Lifestyle

Praca zdalna – jak nie zwariować i zdrowo się odżywiać?

Data publikacji: 24 kwietnia 2020 Data aktualizacji: 24 lipca 2024 Czas czytania: 5 minut

praca_zdalna

Praca zdalna to dla wielu osób zupełnie nowa sytuacja, która na początku wydaje się bardzo atrakcyjna, a z czasem staje się uciążliwa. Wychodzimy z przekonania, że pracując z domu, nareszcie będziemy mieć więcej czasu dla siebie i rodziny. W rzeczywistości praca zdalna wymaga bardzo dobrego planowania i organizacji czasu. W domu wiele rzeczy odciąga naszą uwagę. W ciągu dnia, oprócz pracy, próbujemy podołać również innym obowiązkom – pierzemy, sprzątamy, gotujemy. Podczas pracy zdalnej, zwłaszcza gdy wszyscy domownicy są w komplecie, bardzo łatwo stracić rachubę czasu. W rezultacie obowiązki zawodowe, które do tej pory zajmowały nam 8 godzin, teraz wykonujemy w 10. Jak zaplanować pracę zdalną, by codzienne zadania realizować efektywnie, a przy tym zadbać o rodzinę i zdrowo się odżywiać?

Praca zdalna – plusy i minusy

Praca zdalna nie jest dla każdego. Wiele osób lepiej funkcjonuje, pracując w grupie, napotyka więc trudności w wykonywaniu zawodowych obowiązków online. Jednak sytuacja w kraju sprawiła, że przynajmniej na pewien czas powinniśmy przystosować się do domowych warunków pracy. Na początek warto uświadomić sobie, jakie są plusy i minusy pracy zdalnej.

Plusy:

  • możemy się wysypiać,
  • nie tracimy czasu na dojazdy,
  • nie obowiązuje nas dress code,
  • nie musimy przygotowywać sobie jedzenia do pracy (choć warto to robić, o czym niżej).

Minusy:

  • liczne rozpraszacze sprawiają, że mamy problemy ze skupieniem uwagi,
  • mamy większą ochotę na podjadanie lub wręcz przeciwnie – pochłonięci pracą zapominamy o regularnym spożywaniu posiłków,
  • mniej się ruszamy.

Jak pracować zdalnie i nie oszaleć?

Dobra organizacja czasu to podstawa w pracy zdalnej. Istotną kwestią jest zorganizowanie sobie dnia w ten sposób, by przypominał normalny dzień pracy – poranny prysznic, zmiana piżamy na wygodne ubranie, wyznaczenie sobie ścisłych godzin pracy oraz zaplanowanie przerw (na jedzenie, kawę, aktywność fizyczną). Warto wyraźnie odgraniczyć obowiązki służbowe od domowych.

Dobra organizacja czasu dotyczy również kwestii posiłków. Jeśli do tej pory lunch gotowaliśmy sobie wieczorem lub rano, róbmy to nadal. Dzięki temu nie będziemy odrywać się od pracy w ciągu dnia, by ugotować obiad. Jeśli natomiast żywiłeś się jedzeniem od „pana kanapki” lub kupowałeś lunch w kantynie pracowniczej, nie musisz od razu przestawiać się na domowe jedzenie. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu jest zamawianie jedzenia, na przykład w formie cateringu dietetycznego.

Praca z domu bywa irytująca, zwłaszcza gdy przedłuża się z tygodnia na tydzień. Dlatego warto stworzyć sobie ergonomiczne stanowisko pracy, w którym znajdzie się biurko, wygodne krzesło i właściwe oświetlenie. Najlepiej jeśli będzie to osobne pomieszczenie z dala od kuchni, gdzie znajduje się wiele rozpraszaczy, takich jak przekąski czy częste wizyty współlokatorów. Wyodrębnienie strefy pracy pozwoli uniknąć sytuacji, gdy domownicy dosiadają się do nas i zajmują rozmową. Zadbaj o dobrą komunikację z nimi:

  • przedstaw swoje potrzeby, priorytety, obowiązki i oczekiwania,
  • ustal plan dnia – czas na pracę, naukę i rozrywkę,
  • poinformuj, w jakim przedziale godzin pracujesz, a kiedy masz czas dla nich.

Jak zdrowo się odżywiać, pracując zdalnie?

Zanim zaczniemy pracę, zjedzmy pożywne śniadanie. Dobrym wyborem jest owsianka, na przykład z dodatkiem masła orzechowego lub orzechów i owoców. Zwolennicy wytrawnych posiłków mogą przygotować pełnoziarniste tosty z jajkiem i awokado. Sycące śniadanie sprawi, że nie będziemy mieć ochoty na podjadanie w ciągu dnia. W diecie powinny pojawić się produkty wspierające naturalną odporność organizmu. Do sałatki, która sama w sobie będzie bombą witaminową, warto dodać cebulę i czosnek. Zaparzona herbata bardzo dobrze smakuje z cytryną, imbirem i miodem.

Co bardzo ważne, posiłki powinniśmy zjadać z dala od biurka i komputera. Najlepiej w kuchni lub jadalni. Przerwa na jedzenie pozwoli nam „oczyścić” umysł, poprawić koncentrację i zregenerować siły przed rozpoczęciem kolejnego zadania.

Podczas pracy w domu bardzo łatwo przesadzić z ilością wypijanej kawy. Mała czarna działa pobudzająco i może poprawiać koncentrację, lecz jej nadmiar działa wprost przeciwnie. Zamiast sięgać po kolejny kubek kawy, zadbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu, wypijając więcej wody. Właściwe nawodnienie pozytywnie wpływa na koncentrację i wydajność w pracy. Warto postawić na biurku szklankę z wodą, która będzie przypominała nam o konieczności częstego napełniania i picia.

Jeśli sytuacja pracy zdalnej nas przerasta, tracimy dużo czasu na obowiązki domowe, to warto skorzystać z usług cateringu dietetycznego Maczfit. Komplet pełnowartościowych posiłków na cały dzień zostanie codziennie dostarczony do naszych drzwi. Takie rozwiązanie niesie ze sobą dwie istotne korzyści:

  • zyskujemy więcej czasu, który wcześniej poświęcaliśmy na gotowanie,
  • mamy pewność, że odżywiamy się zdrowo.

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: