Artykuły

Czy warto robić zapasy na kwarantannę?

29 kwietnia 2020

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska
zapasy na kwarantanne

W związku z pandemią koronawirusa i ograniczeniami w poruszaniu się wiele osób postanowiło zrobić zapasy żywności i środków higieny. Dobrze zaopatrzona spiżarnia przyda się, szczególnie gdy w przypadku styczności z osobą zakażoną, zostaniemy objęci 2-tygodniową kwarantanną, a wtedy obowiązuje nas całkowity zakaz wychodzenia z domu. Podpowiadamy, jakie produkty warto kupić na zapas, a jakich lepiej nie magazynować, by uniknąć marnowania żywności.

Zapasy żywności na czas kwarantanny – co kupić?

Jeśli chcesz przygotować zapasy na czas kwarantanny, wybierz te produkty, które nie zepsują się zbyt szybko.

  • Suche nasiona roślin strączkowych

Nasiona roślin strączkowych to źródło wartościowego białka i błonnika. Ich termin przydatności wynosi zwykle kilka lat, więc spokojnie możesz kupić kilka kilogramów fasoli, grochu, ciecierzycy czy soczewicy. Namoczone i dobrze ugotowane strączki są świetną bazą do wegetariańskich kotletów i smarowideł.

  • Mrożone warzywa i owoce 

Ogranicza cię tylko wielkość zamrażalnika – zapełnij go mrożonymi brokułami, bobem, fasolką szparagową, szpinakiem, marchewką z groszkiem, bukietami warzyw, truskawkami, jagodami, malinami, wiśniami. Warzywa i owoce podczas zamrażania tracą niewielkie ilości witamin. Na bazie mrożonych warzyw przygotujesz pożywne zupy, a owoce dodasz do owsianki lub zrobisz z nich koktajl. Jeśli nie jesteś wegetarianinem, trochę miejsca w zamrażalniku przeznacz na mrożone ryby, owoce morza i chude mięso.

  • Żywność w puszkach

Opieranie jadłospisu wyłącznie na żywności w puszkach nie jest zbyt zdrowe. Jednak w tak wyjątkowej sytuacji jak kwarantanna, można od czasu do czasu sięgnąć po puszkowe jedzenie. Zamiast mięsnych mielonek i pasztetów, wybieraj pomidory, tuńczyka w sosie własnym, sardynki w oleju, kukurydzę, zielony groszek. Zwróć uwagę na to, że coraz więcej produktów tego typu dostępnych jest też w słoikach, więc jeśli masz do wyboru szkło lub puszkę –  wybierz to pierwsze. Nie warto natomiast kupować owoców w puszkach – są zatopione w słodkim syropie, więc zawierają dużo cukru i znikome ilości substancji odżywczych.

  • Kasze, ryż, makarony i mąka

Te produkty również możesz kupować na zapas, o ile masz wystarczająco miejsca w kuchni. Wybieraj grube kasze – jęczmienną, gryczaną, jaglaną, owsianą, komosę ryżową. Sięgaj po pełnoziarnisty makaron i brązowy ryż, ponieważ zawierają dużo witamin i błonnika. Jeśli jesteś domorosłym piekarzem i masz ochotę na samodzielne wypiekanie chleba, zaopatrz się też w pełnoziarnistą mąkę pszenną, żytnią, orkiszową, owsianą, gryczaną. Drożdże nie będą ci potrzebne, bo najlepszy chleb upieczesz na zakwasie, który zrobisz sam z mąki i wody!

  • Jaja i nabiał

Jaja koniecznie przechowuj w lodówce, a zachowają świeżość przez kilka tygodni. Z nabiałem będzie trochę trudniej, ale niektóre produkty mleczne rzeczywiście poleżą dłużej, np. mleko w kartonie, które przed otwarciem można przechowywać poza lodówką. Długi termin przydatności mają też niektóre sery – feta czy parmezan – przechowuj je w lodówce.

  • Warzywa korzeniowe i ziemniaki

Warzywa korzeniowe są bogate w cenne witaminy i składniki mineralne. Ziemniaki również są pożywnym składnikiem diety. Bulwy i korzenie są bardzo trwałe, więc możesz je przechowywać nawet przez kilka miesięcy, o ile masz do dyspozycji chłodne i zacienione miejsce, najlepiej piwnicę.

  • Owoce

Trwałość owoców jest krótka, nie warto ich kupować na zapas. Wyjątek stanowią jabłka i twarde gruszki. Dość długo poleżą też cytrusy. Banany zachowają świeżość przez około tydzień. Dojrzałe banany możesz zamrozić – w całości, obrane ze skórki lub pokrojone w plasterki.

Czego nie kupować na zapas?

Na zapas nie kupuj produktów, które mają krótki termin przydatności i nie można ich zamrozić:

  • sałaty,
  • nowalijek (np. rzodkiewki, botwinki),
  • miękkich owoców,
  • jogurtów,
  • świeżego mleka,
  • twarogu,
  • wędlin.

Nie oznacza to, że w okresie pandemii masz nie jeść tych produktów w ogóle.

Gdy już musisz wyjść do sklepu…

Zrób szczegółową listę zakupów. Uwzględnij w niej również produkty świeże, takie jak sałata, natka pietruszki, brokuł, pomidory, ogórki, ale kup ich tylko tyle, ile jesteś w stanie zjeść w ciągu 5-7 dni. Kolejne pozycje na liście powinny zajmować produkty trwałe, je możesz kupić w większych ilościach – uzupełnij zapasy na kolejne 2 tygodnie.

Czy istnieje alternatywa dla robienia zapasów na kwarantannę? Oczywiście, że tak! Warto skorzystać z usług cateringu dietetycznego. Zalety takiego rozwiązania:

  • nie musisz sporządzać szczegółowych list zakupów,
  • unikniesz wychodzenia do sklepu, gdzie istnieje potencjalne ryzyko zakażenia,
  • nie tracisz czasu na gotowanie,
  • unikniesz marnowania żywności.

Wybierając catering dietetyczny Maczfit, masz pewność, że dostarczone do ciebie posiłki są bezpieczne, świeże i pełnowartościowe. Nasz zakład produkcyjny funkcjonuje według najwyższych standardów higieny produkcji, a dostawa jest bezkontaktowa.

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Zobacz kolejny artykuł

cukry proste

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

lekkostrawne jedzenie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

dieta strażników wagi

Dieta Strażników Wagi. Na czym polega dieta punktowa?

produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste. Czym są i które wybierać?

jak pozbyc się wody z organizmu

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Polecane artykuły

cukry proste

Artykuły

Odżywianie

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

15 kwietnia 2024
lekkostrawne jedzenie

Artykuły

Odżywianie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

10 kwietnia 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: