Kaloryczność i suplementacja diety mamy karmiącej

W czasie karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie kobiet na energię o około 670 kcal na dobę, czyli jest nawet wyższe niż w ostatnim trymestrze ciąży. W tym ok. 500 kcal powinno być dostarczone z pożywieniem, natomiast pozostała część (ok.170 kcal) powinna pochodzić z zapasów tkanki tłuszczowej z okresu ciąży. W praktyce udział energii w diecie mam karmiących powinien wzrosnąć o ok.500 kcal/dobę w okresie pierwszych 6 miesięcy laktacji i o ok.400 kcal/dobę, w kolejnym półroczu. Trochę inaczej sytuacja wygląda u matek szczupłych, które mogą potrzebować zwiększenia wartości energetycznej posiłków nawet o 650 kcal/dobę.

Warto aby mama karmiąca zadbała o to, żeby w codziennej diecie pojawiło się 5 lub 6 posiłków bogatych w składniki odżywcze. Jeśli w trakcie ciąży zostały wprowadzone jakieś prozdrowotne zmiany do jadłospisu i trybu życia, powinny być utrzymane także w okresie laktacji. Jeżeli jednak ciąża była okresem zwiększonego apetytu, uleganiu różnym zachciankom oraz nadmiernego przyrostu masy ciała, to najwyższy czas by to zmienić. Już sam proces laktacji u kobiet karmiących sprzyja utracie zbędnych kilogramów. W czasie pierwszych 3 miesięcy po porodzie karmienie piersią pomoże zmniejszyć masę ciała nawet o około 8-10 kg w stosunku do masy ciała pod koniec ciąży, następnie proces ten zwalnia a zauważalna redukcja jest na poziomie 0,6-0,8 kg na miesiąc.

Dobrze zbilansowana dieta zapewni mamie i jej dziecku wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Ze względu na wagę niektórych składników diety, należy szczególnie zadbać o pokrycie zapotrzebowania m.in. na wapń, witaminę D, jod oraz kwasy omega 3. Obecnie zalecenia ekspertów wskazują, że w czasie karmienia piersią kobiety powinny przyjmować witaminę D w ilości 2000 jednostek międzynarodowych na dobę oraz kwas dokozaheksaenowy z rodziny omega-3 w ilości co najmniej 200 mg DHA na dobę, a przy małym spożyciu ryb nawet 400-600 mg w formie suplementu. Mamy które stosują diety eliminacyjne z wyłączeniem mleka i jego przetworów, powinny zadbać o zwiększenie podaży wapnia w diecie poprzez spożywanie bogatych w ten składnik warzyw takich jak boćwina, fasola, fasolka szparagowa, brukselka, jarmuż, dynia, bób, natka pietruszki, szczypiorek, szczaw czy szpinak, jak również nasion, orzechów i suszonych owoców oraz pieczywa żytniego. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba po konsultacji z dietetykiem oraz lekarzem można rozpocząć suplementację diety preparatami wapnia.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Brak komentarzy - bądź pierwszy! :)