Miody – rodzaje

Miód jest wyrobem spożywczym produkowanym głównie przez pszczoły w wyniku przetwarzania nektaru kwiatowego roślin miododajnych, a także wybranych wydzielin obecnych na liściach drzew iglastych.

Miód jest dosyć kalorycznym produktem – w 100 g zawiera ok. 320-330 kcal, a przeważają w nim cukry proste: glukoza i fruktoza. O smaku i zapachu miodu decydują olejki eteryczne, zaś kolor zależny jest od obecności barwników, głównie karetonoidów. W miodzie obecne są mikroelementy, takie jak np.: potas, magnez, wapń, fosfor oraz witaminy, m.in.: kwas foliowy, biotyna czy witamina A.

Biorą pod uwagę surowiec, z jakiego powstał miód, można wyróżnić:

  • Miody spadziowe
  • Miody nektarowe
  • Miody mieszane (nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe)

Miody spadziowe

Wyróżniamy miody ze spadzi liściastej i iglastej. Miód spadziowy ze spadzi iglastej jest najczęściej ciemnej barwy z odcieniem zielonkawym zaś ze spadzi liściastej – ciemno żółtawym. Miody spadziowe zbierane są przez pszczoły z wydzielin owadów (takich jak mszyce lub czerwce) zmieszanych z sokiem roślinnym (który owady pobierają z drzew) wyciekającym w wyniku nakłucia owadów.

Miody nektarowe (kwiatowe)

Miody nektarowe zwykle mają barwę jasną, ale mogą przybierać tez odcienie od ciemnożółtego do brązowego. Miody nektarowe pochodzą zwykle z nektaru różnych roślin, ale jest również możliwość uzyskania miodów odmianowych, z przewagą odmiany jednej rośliny.

Wyróżniamy miody odmianowe takie jak:

Miód akacjowy – otrzymywany jest z nektaru akcji białej. W stanie płynnym ma barwę od bezbarwnej do jasnokremowej, zaś w stanie skrystalizowanym  – od białej po słomkową. Wyróżnia się wyższą zawartość sacharozy niż pozostałe miody nektarowe.

Miód gryczany – miód ten powstaje z nektaru kwiatu gryki, charakteryzuje się silnym zapachem i smakiem ostrym, lekko piekącym.  W stanie płynnym przybiera kolor od ciemnoherbacianego do brunatnego. Miód gryczany wykorzystywany jest do produkcji miodów płynnych.

Miód rzepakowy– w stanie płynnym miód ten ma barwę od bezbarwnej do słomkowej. Z powodu dużej zawartości glukozy szybko krystalizuje uzyskując barwę białą lub kremową. Miód ten charakteryzuje się bardzo słodkim smakiem

Miód lipowy – jest miodem o ostrym smaku, z lekką goryczką, charakteryzuje się wyraźnym zapachem lipy, a konsystencją i barwą przypomina olej rycynowy. W stanie płynnym przybiera zwykle jasną barwę, po krystalizacji natomiast zamienia się w kremowy lub złocistożołty.

Miód wrzosowy –w stanie płynnym ma galaretowatą konsystencję i ciemnobrunatny kolor. Charakteryzuje się silnym zapachem wrzosów

Istnieje ponadto jeszcze wiele innych rodzajów miodów, m.in. bławatkowy, mniszkowy czy też cząbrowy. W Polsce jednak najbardziej istotnymi roślinami miododajnymi są: rzepak, lipy oraz gryka.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Brak komentarzy - bądź pierwszy! :)