Artykuły

Kilka słów o wodzie

22 grudnia 2017

autor postu Małgorzata Skiba
Małgorzata Skiba
kilka słów o wodzie

Woda to główny składnik organizmu człowieka i stanowi średnio około 60% masy ciała dorosłej osoby. Jej ilość zmniejsza się wraz z wiekiem. W organizmie noworodków jest ok 75% wody, z kolei u osób w wieku podeszłym nie więcej niż 50 %. Związane jest to ze spadkiem beztłuszczowej masy ciała.

Rola wody w organizmie

Woda w organizmie człowieka nie tylko jest składnikiem odżywczym, strukturalnym, ale także związkiem, który umożliwia zachodzenie szeregu niezbędnych dla życia procesów min.:

  • jest idealnym środkiem transportu: substancji odżywczych, tlenu z krwią z płuc do tkanek, metabolitami z wątroby do odpowiednich organów
  • stabilizuje także temperaturę ciała;
  • ułatwia prawidłowy przebieg procesów metabolicznych (m.in. białek, tłuszczów, węglowodanów)
  • utrzymuje prawidłowy bilans wodny organizmu; ilość płynów, którą dostarczamy z pożywieniem i płynami, powinna się równać ilości usuniętej z organizmu min. przez układ pokarmowy, oddechowy, przez nerki czy skórę

Zapotrzebowanie na wodę

Uzależnione jest ono od wielu czynników min.: płci, wieku, masy ciała, składu diety, aktywności fizycznej, klimatu czy temperatury. Nasze zapotrzebowanie zwiększa się podczas ćwiczeń, gdy przebywamy na dużych wysokościach, ale przede wszystkim przy podwyższonej temperaturze i obniżonej wilgotności otoczenia. Średnio przyjmuje się, że powinno się wypijać od 30-40 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Ilość ta zwiększa się min. podczas wysiłku fizycznego, podczas ciąży, w okresie laktacji, lata, ale także zimą.

Nawadnianie organizmu zimą

 O ile latem podczas upałów większość osób sięga dosyć często po płyny to w okresie jesienno-zimowym prawie 70% ludności Polski zbyt słabo nawadnia swoje organizmy. Wydawać by się mogło, że w tym czasie nie musimy wypijać aż tak dużej ilości wody, co w upalne dni. Wtedy zdecydowanie rzadziej odczuwamy pragnienie, a także znacznie mniej się pocimy niż latem. Jednak mimo tego, tracimy takie same ilości płynów jak w letnie dni, dlatego ryzyko odwodnienia w tym okresie jest szczególnie wysokie. Spowodowane jest to min: przez mniejsze poczucia pragnienia, zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, w których jest centralne ogrzewanie. W okresie tym organizm zużywa więcej wody do nawilżenia wdychanego powietrza czy błon śluzowych nosa, gardła, oczu czy skóry.

Przesuszona skóra na twarzy i dłoniach, zmęczenie, znużenie, bóle głowy, migrena, zaparcia, suche włosy to tylko część objawów, które mogą być skutkiem niewystarczającego nawodnienia organizmu. Dlatego też butelka wody w torbie czy plecaku oraz spożywanie jej regularnie w ciągu dnia stanowią gwarancję nie tylko właściwej pracy organizmu, ale także dobrego samopoczucia.

autor postu Małgorzata Skiba
Małgorzata Skiba

Zobacz kolejny artykuł

cukry proste

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

lekkostrawne jedzenie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

dieta strażników wagi

Dieta Strażników Wagi. Na czym polega dieta punktowa?

produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste. Czym są i które wybierać?

jak pozbyc się wody z organizmu

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Polecane artykuły

cukry proste

Artykuły

Odżywianie

Cukry proste – czym są i gdzie występują?

15 kwietnia 2024
lekkostrawne jedzenie

Artykuły

Odżywianie

Lekkostrawne jedzenie – zalecenia i lista produktów

10 kwietnia 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: