Ciekawostki

Dieta vs Aktywność fizyczna

6 października 2017

autor postu Małgorzata Skiba
Małgorzata Skiba

Wakacje dobiegły końca. Niestety weekendowe grillowanie i wyjazdy all inclusive często odbijają się negatywnie na naszym wyglądzie. Jesień to doskonała pora roku, by ponownie zadbać o swoją sylwetkę.

 

Od czego zacząć?

Do odchudzania należy podejść z rozsądkiem i spokojem. Zalecany jest także kontakt z dietetykiem, czyli osobą, która fachowo doradzi właściwy program i dobierze odpowiednią kaloryczność posiłków. Stosowanie na własną rękę zbyt nisko energetycznej diety od początku odchudzania może nie tylko spowolnić metabolizm, ale również zniechęcić do kontynuacji programu. Po wakacyjnych szaleństwach malutkie porcje posiłków to zbyt duży szok, który często kończy się podjadaniem. Nie kontrolując dodatkowych kalorii możemy z łatwością przekroczyć nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne i odzyskać a nawet zdobyć kolejne kilogramy.

Czy sama dieta wystarczy?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań ekspertom żywieniowym jest to o zależności pomiędzy dietą a ćwiczeniami. Odpowiedź jednak nie jest jednoznaczna. Gdy od niezbyt wysokiego zapotrzebowania energetycznego, wynikającego m.in. z siedzącego trybu życia, odejmiemy ok 500 kcal (średnia restrykcja kaloryczna) często otrzymujemy dietę o niewielkiej kaloryczności, która w codziennym życiu bywa trudna do utrzymania.

Czas dla siebie

Zachęcamy do przeznaczenia części swojego wolnego czasu na trening lub chociaż codzienny spacer. Jest ku temu kilka powodów:

  • Można jeść więcej. Gdy uprawiamy sport, nasze zapotrzebowanie energetyczne rośnie i możemy pozwolić sobie na bardziej obfite posiłki. Pamiętajmy jednak, że to nie dieta powinna dyktować warunki ćwiczeń lecz odwrotnie. Chodzenie na siłownię tylko dlatego, by później objadać się to niewłaściwe podejście.
  • Sport poprawia wygląd naszej sylwetki. Nie obawiajmy się wolniejszego tempa utraty wagi. Podczas ćwiczeń spalany jest tłuszcz, ale jego miejsce zaczyna uzupełniać nieco cięższa tkanka mięśniowa. Umiejętnie prowadzone treningi z pewnością przełożą się bezpośrednio na ujędrnienie naszego ciała.
  • Trening przyspiesza metabolizm. Systematycznie pojawiające się ćwiczenia oraz regularnie spożywane posiłki to podstawa utrzymania tempa przemiany materii na najwyższym poziomie. Dieta o zbyt niskiej kaloryczności, choć daje najszybsze rezultaty to niestety obniża metabolizm. W rezultacie, po zakończeniu programu możemy paść ofiarą „efektu jojo”.
  • Ćwiczenia obniżają ryzyko wystąpienia wielu chorób. Jest to temat w szerokim stopniu przebadany. Jako przykłady można podać cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego czy kostnego, których prawdopodobieństwo pojawienia się jest zminimalizowane dzięki codziennej aktywności.
  • Lepsze samopoczucie. Kilka lat temu naukowcy z Niemiec obserwując biegaczy wykazali, że już po 30 minutach wysiłku w krwiobiegu sportowca pojawiają się pierwsze porcje endorfiny (nazywanej inaczej hormonem szczęścia). Ma ona wpływ na specyficzne obszary w mózgu, odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. J

Jeśli myślimy poważnie o pięknej sylwetce na Święta Bożego Narodzenia i  Sylwestra, warto już dziś rozpocząć dietę i ćwiczenia. Pamiętajmy, że najbezpieczniejszy sposób na zrzucanie wagi to 1-2 kg na tydzień.

 

autor postu Małgorzata Skiba
Małgorzata Skiba

Zobacz kolejny artykuł

kompulsywne objadanie sie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

dobre samopoczucie

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa – czym jest i dlaczego jej potrzebujemy?

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie

regularne posiłki

Dlaczego regularne posiłki są ważne?

Polecane artykuły

kompulsywne objadanie sie

Artykuły

Odżywianie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

19 marca 2024
dobre samopoczucie

Artykuły

Ciekawostki

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

15 marca 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: