Maczfit od kuchni

Sokowirówki a wyciskarki

2 września 2017

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska
sokowirówki a wyciskarki

Dostarczają wielu witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, wzmacniają odporność, pomagają pozbyć się z organizmu toksyn, dodają energii, ułatwiają odchudzanie, a na dodatek świetnie smakują……… SOKI.

Tylko jaki sok wybrać? Zrobiony w sokowirówce czy wyciskany w wyciskarce wolnoobrotowej?

Sokowirówki

W sokowirówce składniki są rozdrabniane/ szatkowane przez szybko wirujące ostrza (6000- 12000 obrotów/ minutę). Następnie na skutek działania siły odśrodkowej są przeciskane przez sita w wyniku czego uzyskujemy sok. Niestety duża prędkość ostrzy powoduje ich nagrzewanie, a to z kolei prowadzi do utraty witamin, enzymów w gotowym soku. Duża prędkość wyciskania sprzyja dostaniu się do soku tlenu. Napowietrzony sok szybciej ulega zepsuciu
i dalszym stratom witamin. Szybciej tez się rozwarstwia. Sokowirówki świetnie dają sobie radę z wyciskaniem soku z twardych warzyw i owoców (marchew, burak, jabłko), problem pojawia się gdy chcemy wycisnąć sok z warzyw liściastych (sałata, szpinak, jarmuż), ziół, czy z owoców jagodowych (maliny, jagody, truskawki).

Wyciskarki wolnoobrotowe

W wyciskarkach składniki są miażdżone przez obracające się podajniki ślimakowe (70- 120 obrotów/ minutę) i przeciskane przez sita, w wyniku czego otrzymujemy sok. Wole obroty nie powodują nagrzewania składników i soku- straty witamin, enzymów są więc znacznie mniejsze. Do soku dostaje się także znacznie mniej tlenu, co sprawia, że soki są znacznie bardziej trwałe mogą być przechowywane w lodówce, w szczelnym opakowaniu 24 max 48h. Soki są mniej rozwarstwione i zawierają więcej witamin, makroelementów i cennych enzymów. W przypadku wyciskarek wolnoobrotowych konieczne jest wstępne rozdrobnienie (pokrojenie) surowca, jednak poradzą sobie z wyciśnięciem soku nie tylko z twardych warzyw i owoców lecz również z kiełków, warzyw liściastych, owoców jagodowych nawet orzechów.

Za i przeciw

Mogłoby się wydawać, że wybór jest prosty. Sokowirówki powodują nagrzanie, napowietrzenie, zwiększają straty witamin i enzymów, nie nadają się do wszystkich typów warzyw i owoców. Są jednak znacznie bardziej szybkie w działaniu i tańsze. Wyciskarki natomiast, choć dają więcej soku i jest on lepszej jakości – pracują znacznie wolniej i są droższe.

Zdrowie i jakość na pierwszym miejscu

Jeśli cenicie sobie smak, jakość i bogactwo witamin – tak jak my wybierzecie soki z wyciskarki wolnoobrotowej. Funkcjonalność i możliwość wyciskania soku z każdego typu warzyw, owoców, ziół i orzechów sprawia, że jesteśmy w stanie skomponować soki o niepowtarzalnych smakach i  właściwościach.

Oczyszczające, energetyzujące, regenerujące  czy pobudzające. Shape, Vitality, Positive czy Attack. Możliwości jest nieskończenie wiele – tyle ile naszych pomysłów na zdrowe odżywianie.

autor postu Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doświadczenie zdobywała w warszawskich żłobkach, przedszkolach i szkołach, a także prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Maczfit odpowiada za prace działu Dietetyki i spójność wszystkich diet z oferty. Prywatnie miłośniczka śródziemnomorskich smaków.

Zobacz kolejny artykuł

kompulsywne objadanie sie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

dobre samopoczucie

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa – czym jest i dlaczego jej potrzebujemy?

aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna i jej wpływ na zdrowie

regularne posiłki

Dlaczego regularne posiłki są ważne?

Polecane artykuły

kompulsywne objadanie sie

Artykuły

Odżywianie

Kompulsywne objadanie się – przyczyny, konsekwencje, sposoby zmiany

19 marca 2024
dobre samopoczucie

Artykuły

Ciekawostki

Sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie

15 marca 2024
Szybciej, wygodniej, lepiej. Pobierz darmową aplikację Maczfit!
Aplikacja do pobrania w sklepach: